Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatımı, kısa, yüklem, örneklerle

Yüklem Kısa Anlatımı Örneklerle

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yüklem Kısa Anlatımı Örneklerle

Yüklem kısa anlatımı örneklerle

Çekim almış fiildirYukarıda anlattığımız mastarın işlenerek kullanıma hazır son halidir Bir fiilin çekim almasından kastettiğimiz şey öznenin geçmişte şu anda gelecekte eyleme iş yaptırmasıdır( gitti gidiyor gidecek )

Bir cümlede sadece ve sadece bir tek yüklem bulunur

Köyden yarın geldim cümlesinde gramerde zaman yani yüklem geldim kısmıdır yarın ise sayısal bir zamandır (kelimede zaman) ve uyumsuz gibi gözüken taraftırCümleleri olayın geçtiği ana zaman olan yüklem ayakta tutar ve her yüklemin içinde mutlaka bir gramerde zaman bulunur ( geçmiş şu an gelecek ) Kelimede zaman ise dün, bu gün, yarın, seneye, dün akşam, geçen hafta… gibi kelimelerdir ve cümlelerin ana zamanlarını değiştirmeye hiçbir güçleri yoktur sadece cümleleri süslerler Kısaca her yüklem mutlaka bir gramerde zaman içerir ve kelimede zamanlarında yüklemlerle uyumlu olmaları gerekir

Gitmek mastar

biz özne

gelecek gram zaman

gideceğiz yüklem

Yüklem ile mastar arasındaki farkı her durumda ayırt edebilme yeteneğine sahip olmalıyız aksi taktirde İngilizce öğrenmekte oldukça zorlanırız

Önemli not:

Dilbilgisi kurallarında böyle bir anlatım ve izah tarzı yoktur Bu anlatım sadece bazı şeylerin daha kolay anlaşılması için yakıştırma ifadeler içermektedirBu konu ileride bizim için çok önemli bir malzeme olacaktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com