Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eskiden, iletişim, kullanılan, yolları

Eskiden Kullanılan İletişim Yolları

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Eskiden Kullanılan İletişim Yolları

Eskiden kullanılan iletişim yolları

İnsanların ilk çağlardan itibaren beliren en önemli ihtiyaçlarından başta geleni haberleşmedir Bunun için de ateş yakma, duman, ses işaretlerinden, davul, boru, düdük gibi bütün imkânlardan faydalanılmaya çalışılmıştır Bunlar için kararlaştırılmış şekiller uygulana gelmiş ve iletişim sağlanmıştır Bunun için hayvanlar ve özellikle de güvercinler kullanılmıştır

Bir çok ses ve işaretler ile anlaşma ve iletişim kurma yöntemlerini geliştirmesinden sonra da bunun kayda alınması ve daha sonraki nesillere aktarılması ve ispatının olması için de yazı icat edilmiştir Yazı da çevredeki imkânlara göre taşa, çamurdan parçalara, ağaca, madeni levhalar üzerine, kâğıda yazılmıştır

İletişim 1840'larda telgraf ile başladı Birkaç "10 yıl" sonra telefonla ve bu yüzyılın başında da radyo ile gelişti Elektronik tüpün bulunuşu ile doğan radyo iletişimi, büyük ölçüde 2 Dünya savaşı sırasındaki çalışmalardan kaynaklandı Transistör, entegre devre ve diğer yarı iletken araçların bulunup, kullanılmasıyla radyo ve TV geliştirildi ve yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanıldılar Son zamanlarda uydular ve fiber optik, bilgisayarlara ve diğer veri iletişimlerine artan bir önem yükledi ve iletişim daha yaygın bir duruma geldi

Sergi, bireysel haberleşmenin serüvenini, konunun genişliği nedeniyle birkaç boyutta ele alıyor Teknoloji boyutunda ilk insanların haberleşme araçları olan duman, ses, ateş kuleleri, ilkel telgraf şifreleri ve sahra postası anlatılıyor Endüstri devriminden sonra yaşanan telsiz, telgraf, telefon, teleks ise siyasi ve sosyolojik gelişimleri içinde ele alınıyor Yazının icadından sonra haberleşmeyi kolaylaştıran mektuplar teknolojik serüven içinde ayrı bir boyutta işleniyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com