Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
iyi, roman, yazılır

Roman Nasıl Yazılır , İyi Roman Nasıl Yazılır

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Roman yazmada; roman kişileri, ilk düşünüldüğü zaman fazla gelişmezler; konu ilerledikçe, belirsiz kişiler yeni olanaklarla birlikte önem kazanırlar O kişilerden her biri) başka bir kalıp, başka koşullar içinde, başka yaradılış ile yazarın kendisidir denilebilir Romancı her kalıba girebilen adamdır

Roman yazarı; bir tek duygunun, bir tek tutkunun adamı İse; kendisininkilere karşıt, yabancı olan duygulara, tutkulara, inançlara, hayalen olsun katılamıyorsa gerçekten romancı sayılamaz İnsanları iyi ve kötü, ezen ve ezilen, vb ikiye ayırıp kalkan, açıkça bir taraf tutan, yani kendi inancında olanları iyi, olmayanları kötü diye gösteren romancı iyi eser veremez

Roman yazmanın gayesi; gerçeği anlatmak olmalıdır Kuvvetini gerçekten almayan roman, boş bir gevezelikten başka bir anlam taşımaz Roman hayatı kendine konu edinmeli; insanı bütün olarak yakalamalıdır En büyük romanlar, insan ruhunun gizli kalan sırlarını en çok açığa vurabilmiş olanlar arasındadır Bunun için, romanın gereği, insanın içinde gizlenen insanı bulup çıkarmak, göstermek ve tanıtmak olmalıdır

Roman yazarken; edebiyat sanatının en büyük yardımcısı olan dile saygı duymak, eksiksiz, yanlışsız, doğru, güzel, her kelimeyi yerinde kullanmak ustalığını göstermek gerekir Gerçek romancı; romanını kendi kendinin bile yönetemediği içinden gelen zorlamalara uyarak duyar ve yazar

Romanlarda çoğunlukla amaç; bir olayı değil, bir hayatı ve bir hayatın önemli bölümlerini anlatmaktır Bunun için olgular, kişiler çok olur Karakterlerin incelenmesine, ruh çözümlemelerine daha çok yer ayrılabilir

Roman türlerinde genel olarak uygulanan planın özelliği şöyle özetlenebilir: 1 Serim; bu bölümde olay, olayı yaratan nedenler, kişiler belirtilir 2 Gelişme veya Düğüm; bu bölümde kişilerin özellikleri, olayların akışı, olayların geçtiği yerler, devir ve çevre belirtilir; okuyucunun ilgisini arttırmak için entrikalar sıralanır 3 Çözüm; bu bölümde olaylar bir noktada düğümlenir; sonunda düğüm birden çözülerek eser biter

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com