Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
belgesel, çekecek, gözündeki, kamerayla

Gözündeki Kamerayla Belgesel Çekecek

Eski 10-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gözündeki Kamerayla Belgesel Çekecek

Gözündeki kamerayla belgesel çekecek

Ankara Üniversitesi İnfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof Dr İsmail Balık hepatit konusunda halkı bilinçlendirmek halka ücretsiz tarama testi ve aşı yapmak amacıyla oluşturulan eğitim otobüsünün yola çıkarıldığını amaçlarının ''Türkiye'nin Hepatit B profilinin çıkarmak'' olduğunu bildirdi

Prof Dr Balık hepatit hastalıklarının Türkiye'de önemli sağlık sorunlarının başında geldiğini ifade ederek Hepatit B'nin Çin Kore Hindistan Pakistan gibi bölgelerde olduğu gibi Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde de oldukça yaygın görüldüğünü dile getirdi Balık ''Türkiye genelinde yüzde 5 olan Hepatit B taşıyıcılığı oranı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yüzde 8'lerde Bunun nedeni sosyo kültürel düzeyin düşük olması genel ve kişisel hijyene dikkat edilmemesi'' dedi

Balık projeyi Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları ile Kızılay'ın desteklendiğini belirterek şu bilgileri verdi:

''Edirne'den Van'a kadar tüm ülkeyi dolaşacak ve iki yıl boyunca halka yüz yüze eğitim verecek Otobüsümüzün bir kısmında halka eğitim verilecek diğer kısmında da ücretsiz test ve aşı yapılacak Bu kadar kapsamlı bir çalışma daha önce yapılmadı Bu proje ile hem halkı eğiteceğiz hem de Türkiye'de nerede daha çok yaygın hangi yollarla bulaşıyor risk grupları kimlerdir çok daha net olarak ortaya koyacağız''

Prof Dr Balık hastalıkla mücadelede çok önemli olan aşı uygulanmasında özellikle Güneydoğu Bölgesi'nde sorunlar yaşandığını vurgulayarak aşılama oranları Batı bölgelerinde yüzde 90'ların üzerinde iken Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bazı bir takım batıl inançların da etkisiyle yüzde 55-60'larda kaldığını öne sürdü Balık ''Aşı ücretsiz yapılmasına rağmen ebeveynler çocuklarını aşılatmıyor Aşının yan etkileri olduğunu kısırlık yapacağını düşünüyorlar Halbuki Hepatit B aşısı tüm aşılar içinde yan etkisi hemen hemen hiç olmayan bir aşı'' dedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com