Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Pasta, Kek, Börek & Kurabiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
baharatlı, kremalı, mozaik, pasta

Baharatlı Kremalı Mozaik Pasta

Eski 10-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

MOZAİK PASTA MALZEMELERİ
2 paket petibor büskivi
yarım paket tereyağı
1 su bardağı süt
1 su bardağı tozşeker
3-4 kaşık kakao
1 yumurta (zorunlu değil)

KREMA MALZEMELERİ
4 su bardağı süt(240ml)
7-8 yemek kaşığı tozşeker
100 gr tereyağı
2 yemek kaşığı un(dolu)
2 yemek kaşığı nişasta(dolu)
herhangi bir aromalı yeşil çay(ben yaseminli kullandım)
20 tanekarabiber
10 tane karanfil
2 defne yaprağı
1 kök zencefil(ben kurusunu kullandım)
2 çay kaşığı tarçın yada 1 çubuk tarçın

Baharatları içine koyup bağlamak için temiz bir tülbent yada benim yaptığım gibi içi boşaltılmış bir yaseminli yeşil çay poşeti
PASTANIN YAPILIŞI
Bir kaba büskiviler çok ufalanmadan kırılır

Sütün içine şeker eklenerek şekerin erimesi sağlanır
Tereyağı eritilir ve soğutulur
Kırılan büskivilerin üzerine kakao, tereyağı,1 yumurta,şekerli süt ilave edilerek güzelce karıştırılır Bisküvilerin bu esnada da ufalanmamasına özen gösterilir
Bir poşet yada streç filim serili kelepçeli kalıba harç dökülür ve güzelce her tarafı eşit olacak şekilde bastırılır
dondurucuda ya bir gece önceden hazırlanır yada 2-3 saat bekletilir
KREMANIN YAPILIŞI
4 bardak sütün içine kesenin içine konmuş baharatlaın tümü ve yaseminli yeşil çay poşeti konarak 10 dk kaynatılır
altını kapattıktan sonra yaseminli çay poşeti çıkarılırsadece içinde baharat kesesi bırakılarak sütün soğuması sağlanır Bu sayede aromaların süte daha fazla geçmesi sağlanır
100 gr tereyağı bir kapta eritilirüzerine un ve nişasta eklenir kokusu çıkana kadar kısık ateşte kavrulan un karışımına şeker ve soğuk baharatlı süt eklenir karıştırılarak krema pişirilir
krema ılındıktan sonra kesme bıçaklı robotta 3-4 dk karıştırılırmikserlede olabilir,ozaman 10 dk çırpmak lazım

Buzluktan çıkarılan pastanın üzerindeki poşet çıkarılır servis tabağına alınır Sadece kelepçesi tekrardan takılır Krema pastanın üzerine dökülür ve kaşığın sırtıyla düzeltilir
Krema ılıkken bunu yaparsanız daha pürüssüz oluyor Dolapta bir kaç saat bekletilir ve servis yapılır Ben üzerini kağıttan yaptığım bir şekille süslemek istedim üzerine kakao eledim Farklı şekilde süslenebileceği gibi hiçbir şey konmasada olur,çünkü zaten aroması yetiyor ) AFİYET OLSUN

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com