Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > İç Anadolu Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlamı, kapadokyanın

Kapadokya'nın Anlamı Nedir

Eski 10-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kapadokya'nın Anlamı Nedir

Kapadokya'nın anlamı

Kapadokya kelimesinin manası bilmiyor olanlar için sürekli merak konusu olmaktadır Umumiyetle peribacası demek olduğu düşünülür fakat aslına bakılırsa bu isim geçmişte bölgede kurulmuş bulunan kapadokya krallığı'ndan gelmektedir Onun da eski adı katpatuka imiş bu da pers dilinde güzel atlar Ülkesi anlamına gelirmiş Facebook'ta bu mevzuyla alakalı yapılan bir tartışmaya rastladım Kapadokya'nın anlamının "güzel atlar Ülkesi" olamayacağı zira burda hiç at olmadığı, at olsa da bunların ülkeye isim verecek kadar özel ve güzel olmadığı, bir takım tarihçilerin de kapadokya kelimesinin bu anlama gelmediğini söylediğini yazmışlar

Zaten bilinmekte olduğu gibi Türkiye'de resmi olarak kapadokya ismi verilmiş olan bir il ya da coğrafi bölgemiz yok Kapadokya nevşehir, niğde, kırşehir ve kayseri illerinin bir takım bölgelerini kapsayan bir bölgenin eski ismi Kapadokya'ya gittim dediğinizde dünyanın her yerinde herkes nereye gittiğinizi, orada peribacalarının olduğunu ve bir turizm merkezi olduğunu bilmekte Kapadokya kelimesiyle alakalı benimsenmiş bir tanım varsa da o da "güzel atlar Ülkesi" dir Dil aslına bakılırsa bir kabul değil midir? Kelimeler ne şekilde benimsenirse öyle yürür gider Şu anda soran oldu mu uzun izahatler yapmak yerine herkesin bildiği ve sevdiği biçimde "güzel atlar Ülkesi" olarak tanımlıyoruz Birisi çıkar araştırmalarını yapar ve kapadokya kelimesinin aslında atıyorum "çok zeki insanlar" anlamına geldiğini tespit eder bizlerde onu söyleriz Ha kabul görürse görür, görmezse herkes bildiğini söylemeye devam eder

Zaten kapadokya'nın acil çözüm beklemekte olan bundan daha önemli problemleri mevcut

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com