Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgiler, hizmetkârın, ile, ilgili, sadaka, vermesi, zekat, zevcenin

Zevcenin Veya Hizmetkârın Sadaka Vermesi - Zekat İle İlgili Bilgiler

Eski 10-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hakkında Zevcenin Veya Hizmetkârın Sadaka Vermesi - Zekat İle İlgili Bilgiler

Zevcenin Veya Hizmetkârın Sadaka Vermesi

(48) Aişe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Kadın evinin yiyeceğinden ifsat etmeden infak ettiği vakit, onun için infakı sebebiyle bir sevap vardır, bu malı kazanması sebebiyle kocası için bir sevap vardır, malı bekleyen için bekleme sebebiyle bir sevap vardır Bunlardan bazısının ecri diğerlerinin ecrinden hiçbir şeyi noksanlaştırmaz’ buyurdu

Buhari (1352) Müslim (1024/80) Ebu Davud (1685) Nesei (5/65) Tirmizi (672) Abdurrezzak (7275) İbni Hibban (3358) Beyhaki (4/192) Begavi (1692) Ahmed (6/44)

(49) Esma binti Ebu Bekir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ben:

−Ya Rasulallah, benim hiç malım yoktur, ancak malım kocam Zübeyr bin Avvâm (Radiyallahu Anh)’ın bana getirdiği mallardır Ben bu mallardan tasadduk edeyim mi? diye sordum Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Tasadduk et malı kap içinde saklama, sonra o sana da saklanır’ buyurdu

Buhari (2386) Müslim (1029/88) Nesei (5/74) İbni Hibban (3357) Begavi (1654) Ahmed (6/354)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com