Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
yardımlaşmada, ölçü

Yardımlaşmada Ölçü

Eski 10-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yardımlaşmada Ölçü

Yardımlaşmada Ölçü
Hakkında Yardımlaşmada Ölçü

El, ağıza; göz ve kulak, ele ve ayağa; ayak da diğer uzuvlara yardımcı olur İnsanlar, birbirini tamamlayan bu uzuvlar gibidir Müslümanların yardımlaşması, var oluş hikmetlerinden bulunmaktadır İnanmış bir kimse, bu gibi yardımlarla insan olmanın hazzını tatmış ve kâmil mânâda müslüman olduğunu hareketiyle isbat etmiş olur
Hiçbir şahsa yardım etmemek, insanî vazifelerden habersiz kimselerin davranışı; işin iyisini ve kötüsünü ayırt etmeden her faaliyete yardımcı olmak, ifratta yanılmaktır Dinî ölçülere uygun olan işlerde yardımlaşmayı, bu çizgiden sapmış olanlara şer ve günahta ortak olmamayı ihtar eden bir âyet-i kerimede "İyilik etmek, fenaiıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın Günah işlemek ve haddi aşmak üzerinde yardımlaşmayın Allah'tan korkun Çünkü Allah, cezası çok çetin olandır" (1) buyurulmaktadır
"Mü'minler, birbirini tutup bağlayan binalar gibidir" (2) Bu sebeple insanların derdini dinleyip onlara çare aramak, iyi olan kimseye de kötü bulunan şahsa da iyilik yaparak yardımcı olmak mü'min olmanın icabıdır Bunu en güzel bir ölçüye bağlayan yüce Peygamberimiz Hz Muhammed (sav), "Kardeşine, zalim olması halinde de hak-sızlığa uğraması halinde de yardım et" buyurunca, ashabtan biri:
Şu mazluma yardım ettim (sayınız) Fakat zalime nasıl (ve ne şekilde) yardım edeceğim?" dedi Bunun üzerine Resuli Ekrem: "Onu zulüm yapmaktan engellersin İşte bu yaptığın, ona yardımdır" (3) "Kul, kardeşine yardımcı olduğu müddetçe Allah da kulunun yardımcısıdır" (4) buyurdu
İslâm'ın koyduğu şaşmaz ölçüyü kıstas olarak alırsak, herkese iyilik yapmamız ve "Takva" hali üzerinde yardımlaşmamız icap etmektedir Bu ölçüye dikkat etmeksizin bir zalime zulmünde yardımcı olmak, ateşle oynamak ve cehennemi boylamak olur Zira, "Zulüm ehli de onların yardımcıları da ateştedir" (5)
Kâinatın efendisi ve insanlığın en büyük halâskârı bulunan Resulullah (sav) bizleri uyarmakta ve "Müslüman, müslümanın kardeşidir Ona zulmetmez, onu (düşmana) teslim etmez Kim kardeşinin hacetin(i görmek) de yardımcı olursa Allah da onun ihtiyaç halinde yardımcısı olur" (6)
(1)Sûre-i Mâide, 2
(2) Buhârî, c 7, sh 80
(3)Müslim, c 8, sh 71
(5) Feyzü'l-Kadir, c 3, sh 66
(6) et-Tâc, c 5, sh 19

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com