Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
işletmelerinde, kariyer, turizim

Turizim İşletmelerinde Kariyer

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Turizim İşletmelerinde Kariyer

1 GİRİŞ

TUR 401 Ağırlama İşletmelerinde Kariyer Seçenekleri dersi için hazırlanan bir kariyeri tanımaya yönelik proje çalışmasında otel işletmeciliği ele alınmıştır Konu ile ilgili olarak Alanya Lady Blue Apart Oteli’nin sahibi ve aynı zamanda genel müdürlüğünü yapan Hatice Göret incelenmiştir

11 Amaç

Toplumlarda meydana gelen sosyal, teknik ve demografik değişiklikler turizm sektörünün 21 yüzyılda dahada büyüyeceğine işaret ediyor Günümüzde turizm sektöründe çalışacak kalifiye ve profesyonel eğitim görmüş yönetici talebi sürekli arttığından yapılan projede sektörde çalışmak isteyen kişilerde aranan özellikler ve eğitim gereklerinin incelenmesi, sektörde çalışan bir yönetici tarafından işin avantaj ve dezavantajlarının belirlenip otelcilik alanında kariyer yapmak isteyen kişilerin bilgilendirilmesi amaçlanmıştır

2 OTEL İŞLETMESİ

Turistik hareketlerin herhangi bir yönü ile ilgilenenler uzun zamandan beri otel işletmesinin sahip olacağı asgari derecedeki teknik ve estetik özellikleri üzerinde tartışmalarda bulunarak kavramı açıklamaya çalışmışlar, fakat bir anlaşmaya varamamışlardır Çünkü, gelenekleri, milliyetleri, dilleri, dinleri, mali güçleri seyahat amaçları, hayat standartları, zevkleri birbirinden çok farklı bulunan turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak zorunda bulunan bir işltemenin tanımını yapmak, elemanlarını belirtmek güçtür Otel, yolcuların seyahat boyunca ücret karşılığı konaklayabildikleri ve mutat olarak beslenme ihtiyaçlarını karşılayabildikleri bir teşekküldür
Konaklama endüstrisinin en önemli faktörü insandır İnsanların birbirleriyle olan olumlu etkileşimi hizmetlerin kalitesini yükseltmekte, tesisler memnun ve tatmin olmuş müşteri sayısını arttırmaktadır Bir konaklama işletmesinin çatısı altında çok değişik işlerin bulunmasının yanısıra, birbirleri ile entegre hizmetlerde mevcuttur Otel endüstrisi personeline müşterinin iyi hizmetler karşısında tatmin olması halinde yaptığı işten büyük zevk almasını sağlayacak, işteki motivasyon düzeyini yüksek tutar Bu haleti ruhu ile personel işi ve çalıştığı firma ile kendini geliştirebilr ve arttırdığı iş verimliliği ile meslek merdivenlerinde hızla ilerler

21 Otel

a) Yönetimiyle olduğu kadar donatımıyla da müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte olmalıdır
b) Yalnız konaklama ihtiyacını değil, aynı zamanda beslenme ihtiyacını da karşılayabilmelidir
c) Misafirleri ile kısa vadeli bir anlaşma yapan işletme olmalıdır
d) Otelcilik endüstrisinin maddi ve estetik standartlarına uyma eğilimini göstermeli ve buna kendini zorunlu saymalıdır
e) Hiçbir faktör onun misafir kabul etme özelliğini değiştirmemelidir
f) Onun yolculara tahsis edilen odalarında sağlık koşullarına uygun yerleştirilmiş banyo, lavabo ve tuvalet gibi donatım araçları bulunmalıdır
g) Tesisatı ve donanımı ile konfor ve yardım isteklerine cevap verebilmelidir
h) Yeterli sayıda teknik ve hizmet personeline sahip olmalıdır

3 KARİYER

Günümüzde kariyer, kişinin yaşamı boyunca üstlendiği işlerin, sorumlulukların ve bunlarla ilişkili tutum ve davranışların kişi tarafından algılanan sırası veya kişinin çalışma yaşamı boyunca üstelendiği , gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmek istediği iş rollerinin tamamı olarak tanımlanabilir

4 GENEL OTEL YÖNETİCİLİĞİ

Yönetim, insanların işbirliğini sağlama ve onları bir amaca doğru yürütme iş ve çabalarının toplamıdır Yönetim fonksiyonu otelcilik sektörüne uyarladığında genel müdürden karlılığı en üst düzeye çıkarması, astların performansını denetlemesi, finansal bilgi sahibi olması, saygınlığını ve otoritesini koruması, politika üretebilmesi ve toplumsal olayların içinde olması beklenir

5 OTEL GENEL MÜDÜRÜ

51 Önşartlar

 Eğitim: Yüksek okul derecesi, otel-restoran yöneticiliği veya yöneticilik çalışma yerinde kullanılan dilleri iyi derecede kullanma İşletmeyi ziyaret eden konukların anadillerini iyi derecede konuşulabilme ve anlayabilme
 Deneyim: Otelle ilgili deneyim, en az üç yıllık Genel Yönetici Asistanlığı, bütçe ve finans deneyimi
 Fiziksel: Hızlı kavrama, yazma, ayakta durma, oturma, yürüme hareketilerini sık tekrar etme, duyma, görme ve güzel konuşma

52 Kişisel Özellikleri

a) Hoş bir görünüş, ani sezgi, bir soruna hızla nüfuz etme yeteneği
b) Herhangi bir duruma hızla uyabilme yeteneği
c) Fiziksel ve psikolojik denge
d) Otorite
e) Acil sorunlara çözüm getirebilecek nitelikler
f) Zevk estetik ve konuşma yeteneğinin yüksek olması
g) Genel kültüre, otel işletmelerine ait mal ve malzeme hakkında yeterli bilgiye sahip olmak
h) Donatım, hizmet organizasyonu ve otel yönetimi konusunda yeterli bir tecrübe
i) Personel tarafından yapılan işleri geliştirme, değerlendirme düşünce ve bilgisine sahip olmak
j) En az iki yabancı dili çok iyi derecede bilmek

53 Görevleri

a) Bütçedeki satışları ve maksimum karlılığı sağlar
b) Finansal durumu aktif olarak yönetir, gözden geçirir ve performansı denetler Yönetimleri yönetici grubun tüm elemanlarına öğretir
c) Astların performansını geliştirir ve elemanların kayıtlarını muhafaza eder
d) Satış etkinliği, rapor işlemleri ve periyodik durum değerlendirmeleriyle rezervasyon etkinliğini yakından takip eder, görüntüler
e) İşletme dahilindeki personel ve yöneticilerle sürekli iletişim içindedir
f) Eğitim gelişim programlarını koordine eder
g) İşletme dahilinde “önce konuk” ilkesini yaratır ve korur
h) Pazar durumu ve gelir fırsatlarına uygun olarak yeni programlar yaratır
i) Finansal amaçları destekleyecek amaca yönelik iş planları geliştirir
j) İş planı işlemlerine uyumlu satış promosyon programları geliştirir ve destekler
k) Efektif nakit ve girdi kontrollerinin işletme dahilinde doğru yerlerde bulunmasından sorumludur
l) Konuğun yorumlarını öğrenmek amacıyla yöntemler belirler ve yorumları değerlendirir
m) Hatalara hızla tepki verir ve düzeltmek için harekete geçer
n) Tüm otel personelinin uygun yönetici ve personelle düzenli olarak denetlenmesinden sorumludur
o) İşletme dahilinde saygınlığını, otoritesini ve görünürlüğünü korur
p) Uygun derecede toplumsal olayların içindedir
q) Yerel rekabet ve endüstri eğilimleri hakkında bilgi edinir
r) İşletmenin satış potansiyelini maksimize eder

6 ÇALIŞMA KOŞULLARI

Turizm sektöründe, özellikle otellerde yönetici konumundaki personelin bile belli bir çalışma saati yoktur Uzun çalışma saatleri ve stresli bir ortamda çalışıldığından turizm sektöründe çalışan personel çok sık iş değiştirir Rekabet ortamının oldukça yüksek olduğu bu sektörde bireylerin yönetici konumunda kendilerini ispat edebilmeleri iyi bir eğitim almaları ve kazandıkları tecrübelerle gerçekleşebilir

7 HATİCE GÖRET

71 Özgeçmiş

Hatice Göret 1959 tarihinde Antalya’da doğdu İlkokulu Atatürk İlköğretim Okulu’nda, ortaokul ve liseyi İsmet İnönü Kız Meslek Lisesi’nde bitirdi Lise dönemi boyunca yazları Talya Oteli, Club Salima ve Kemer Fransız Tatil Köyü’nde çalıştı Almanya’da 6 aylık otelcilik üzerine sertifika programına katıldı 1977’de o dönemin ilk turizm şirketlerinden Camel Tur’da rezervasyon bölümünde çalıştı 1978 senesinde evlendi ve Antalya’dan Alanya’ya yerleşti Almanca ve İngilizce kurslarına devam etti ve bir süre el sanatlarıyla ilgilendi 1983-1988 yılları arasında Panaroma Oteli’nde yiyecek-içecek departmanında çalıştı 1989 yılında yiyecek-içecek alanında kendini daha da geliştirmek için çeşitli sertifika programlarına katıldı 1995’de kendi oteli olan Lady Blue Apart Otel’i açarak yönetimini ele aldı Halende otelin genel müdürlüğünü yapmaktadır

72 Sosyal yaşantı

Kariyer hayatının başlangıcında meslek aşırı yorucu ve stresli olduğundan sosyal yaşantısının büyük ölçüde olumsuz etkilendiğini belirtti Fakat tecrübe kazandıkça işlerin belli bir düzene girdiğinden ve insanın kendine daha çok zaman ayırabildiğinden söz etti
Kış aylarında kendine daha çok zaman ayırabiliyor Yurtdışı seyahatlerine katılıyor ve sezon için gerekli tadilatların yapılmasını sağlalıyor Boş vakitlerinde çeşitli dekorasyon dergileri ve resimle uğraşıyor

73 Mesleğin Avantajları

a) Farklı kültür, dil, din, ırklarda insanlar tanımak Böylece kültür alışverişinde bulunmak
b) Ülkenin tanıtımı için yararlıdır
c) Kariyer olarak düşünüldüğünde sektörün farklı departmanlarında çalışabilme şansı
d) Dünya barışına olumlu etkisi var Farklı ülkelerin insanları birbirlerini görüp tanıdıkları zaman düşmanlıkların yerini dostluklar alacaktır
e) Turizmde kendi işiyle uğraşanların gelirleri daha iyidir
f) Değişikliklerden hoşlananlar ve insanları sevenler için uygun bir meslektir

74 Mesleğin Dezavantajları

a) Özel hayata daha az zaman ayrılıyor
b) Çok fazla rakip işletme var
c) Her türlü olaydan çok çabuk etkilenen bir sektör
d) Turizmle uğraşanların özellikle de alt kademelerde çalışanların düşük maaş alması

75 Çalışma Ortamı

İş yoğunluğuna göre değişiklik gösteren çalışma saatleri check-outlarda sabah ve check-in günlerinde öğleden sonraları daha çok yoğunlaşmaktadır Sabit bir işe başlama saati olmayıp genelde 7:30-8:00 arası çalışmaya başlamaktadır Çalışma ortamında ise kendine ait bir ofisi vardır fakat daha çok personel ve iş denetimi için gerekli departmanlarda bulunmaktadır

76 Gelir

Kariyer hayatının ilk yıllarında tatmin edici bir kazancı olmadığını fakat deneyim kazandıkça ve statü arttıkça tatmin edici düzeye geldiğini söyledi Turizm son derece hassas ve duyarlı bir sektör olduğundan herhangi bir hastalık veya savaş durumundan derhal etkilenir Hem manevi olarak hem de maddi olarak iç turizm, her zaman dış turizmin en büyük destekçisi ve tamamlayıcısıdır Örneğin Körfez Savaşı’nın olduğu yılda yapılan turizm anlaşmaları özelliklede garantili olanlar iptal oldu ve kontenjanlara döndü ve bu dönemde müşteriler gene yerli turistlerdi Körfez Savaşı’ndan önce 60 DM’a satılan odalar savaştan sonra daha düşük fiyatla satılmıştır

77 Tavsiyeler

Konaklama işletmelerindeki tüm işler doğrudan insanla ilgilidir Bu sektörde çalışacak her elemanın insan sevgisi ile dolu olup insanlarla iyi iletişim kurabilecek kişilik yapısında olması şarttır Kendi işiyle uğraşanların sorumlulukları daha fazladır Personel denetiminden mal alım-satımına kadar herşeyle kendi ilgilenmektedir Fakat kendi işinde çalışanların diğer sektör çalışanlarına göre daha fazla kazandığıda bir gerçektir Tavsiyeler kısmında son olarak turizm sektöründe çalışmayı planlayan kişilerin çabuk ve doğru kararlar verip, sorumluluk sahibi olmalarının şart olduğu belirtilmiştir

78 Geleceği var mı?

Hatice Göret ile yapılan röportajın son kısmında sorulan “Sektörü nasıl görüyorsunuz? Bu işin geleceği var mı?” sorusuna, “Deniz, güneş ve kum olduğu sürece turizm de varolacaktır” cevabı verilmiştir

8 SONUÇ

TUR 401 Ağırlama İşletmelerinde Kariyer Seçenekleri dersi için hazırlanan bir kariyeri tanımaya yönelik proje çalışmasında konu olarak Otel Genel Müdürlüğü seçilmiştir Seçilen kariyer ile ilgili teorik bilgi toplandıktan sonra işin uygulama kısma olan turizm sektöründe çalışan bir yöneticiyle röportaj yapılmıştır Daha sonra buradan toplanan bilgiler teori kısmıyla karşılaştırılmıştır Sonuç olarak turizm sektöründe çalışan yöneticilerin şikayet ettikleri sosyal ve çalışma hayatı arasındaki dengesizlik Hatice Göret’te minimum düzeyde görülmektedir Diğer taraftan, teori kısmında çizilen genel müdür portresine tamamen uygun özellikler taşımaktadır İnsan ilişkileri kuvvetli olduğundan ve kendini sürekli yenileyebildiğinden başarılı bir yöneticidir Bu yüzden turizm sektöründe çalışmayı planlayan potansiyel yöneticiler için iyi bir örnektir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com