Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
rehberliğin, yeri, önemi

Rehberliğin Yeri Ve Önemi

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Rehberliğin Yeri Ve Önemi

REHBERLİĞİN YERİ VE ÖNEMİ

Yirminci yüzyılda birçok etken eğitimi, amaç ve işlev yönünden değişmeye zorlamıştır Hızlı sosyo-kültürel, ekonomik ve teknolojik gelişmeler, bilim alanındaki yeni gelişmeler ve buluşlar, demokratik düşünceler, insan haklarındaki gelişmeler eğitimden beklentilerin artmasına yol açmış ve geleneksel eğitime baskı yaparak eğitimi birey yararına değişmeye zorlamıştır Geleneksel eğitimde öğrenciye bilgi yükleyerek sadece zihinsel gelişime önem veren anlayış yerine yeni bir anlayış bırakmıştır Bu anlayışa göre gerçekleştirilen eğitim sistemlerinde öğrencinin gelişimine ve uyumuna yönelik olarak yer alan rehberlik hizmetleri büyük önem kazanmıştır

Rehberliğin Tanımı ve Amacı:

Rehberlik, bireye kendini anlaması, çevredeki olanakları tanıması ve doğru kararlar vererek özünü gerçekleştirebilmesi için yapılan sistematik ve profesyonel yardım sürecidir (Kuzgun)
• Rehberlik hizmetleri öğrencinin gelişimini ve uyumunu sağlamaya yöneliktir
• Bu yardım sistemli olarak ve profesyonel düzeyde sunulmalıdır
• Rehberlik bir süreçtir Çeşitli aşamalar içeren ve süreklilik gösteren bir hizmettir
Rehberliğin temel amacı bireyin kendini gerçekleştirmesine yardımcı olmaktır

Öğretmenlerin Öğrencilere Rehberlik Yapabileceği Konular:

1 Öğretmenler öğrencilere derse nasıl hazırlanacağı, dinleyeceği, not alınacağı, sınavlara hazırlanma yolları gösterilmelidir Ayrıca öğrencilere en uygun öğrenme tekniklerinin öğretilmesi gerekir Başarısız öğrencilerin başarısızlığının sebebinin araştırılıp yardım edilmesi gerekir
*Fen bilgisi dersinde en iyi çalışma yöntemi gözlem ve deney yapmadır Öğrencilere çevrelerindeki doğa olaylarını gözleme yöntemleri anlatılmalıdır Çevrelerinde bulabilecekleri malzemelerle yapabilecekleri deneyler gösterilmelidir
2 Arkadaşları, ailesi, büyükleri ve küçükleri ile nasıl geçineceği nasıl davranması gerektiği hakkında yardımcı olunmalıdır Öğrencinin sosyal ilgi ve ait olma duygusunu geliştirmek gerekir Başkalarının ihtiyaçlarına duyarlı olma duygusu geliştirilmeli ve sosyalleşme süreçlerini hızlandırmalıyız Aileleri ile görüşüp çocuklarının sosyal yaşamını kısıtlamalarını engellemek gerekir Başkalarının davranışlarının doğasını anlamalarına ve insan ilişkilerinde olgunlaşmalarına yardım etmek gerekir
*Fen bilgisi dersi daha çok deney ve gözleme dayandığı için yapılacak deney ve gözlemler grup oluşturularak yapılmalıdır Böylelikle arkadaş ilişkilerinin artması sağlanabilir
3 Öğrencinin kendisi hakkında olumlu kavramlar ve tutumlar geliştirmesine, kendini kabul düzeyinin arttırmasına yadım etmek gerekir Onların sıkıntıları dikkate alınıp beraberce çözüm bulunması gerekir Herhangi bir görüş bildirdiklerinde yanlış olsa bile kızmamak ve daha çok görüş bildirmeleri sağlanmalı Her konudaki sorunları dikkate alınmalıdır
*Fen bilgisi dersi direkt olarak insanın yaşantısı ile ilgili olduğundan dolayı öğrencilerin soruları ve anlamadıkları yerler çok olacaktır Bunları gayet sakin bir şekilde cevaplandırmalıyız
4 Öğrenciler ilgileri, güdüleri, yetenekleri doğrultusunda kendilerine en uygun öğrenim dalına ve bir üst öğrenim kurumuna yönelmelerine yardımcı olunmalıdır Öğretmen öğrencilerine farklı lise programları hakkında bilgi vermeli, aralarındaki benzerlik ve ayrılıkları göstermeli, lise programlarının hazırladığı iş ve meslek alanları hakkında doğru ve yeterli bilgiler sunulmalıdır Daha ileri bilgileri nerelerden, nasıl temin edebileceklerini açıklamak, üst eğitim programları, iş ve meslek alanları hakkında en son bilgileri nerelerden/nasıl temin edebileceklerinin yollarını göstermelidir Gerekirse üst eğitim kurumlarından öğretmen ve rehber hocaları çağrılıp okulda seminer vermeleri sağlanmalıdır
*Fen, matematik gibi sayısal derslerde başarılı olanlar Fen lisesi gibi liselere yönlendirilmelidir Çünkü bu öğrenciler mühendislik, tıp gibi bölümlerde başarılı olabilirler Düşük başarı gösterenlerde çıraklık eğitim merkezleri veya meslek liselerine yönlendirilmelidirler
5 Öğrencinin sağlıklı bir kişilik geliştirmesine, kendini gerçekleştirebilmesine, çevresine olumlu ve dinamik bir uyum sağlayabilmesine yardımcı olunmalıdır Gerçekçi bir benlik kavramı geliştirmeleri ve kendi problemlerini çözebilen bir birey haline getirilmelidirler Sorumlu ve amaçları olan bir birey olması için yardımda bulunulmalıdır Çocuğun akademik başarı kazanması için gerekli olan içsel bir öğrenme güdüsü geliştirmesi sağlanmalıdır Eğitsel ve mesleki hedefler oluşturmasına yardım etmelidir Böylelikle öğrencileri hayat felsefesi olan bireyler haline getirmiş oluruz
*Fen derslerinde de öğrenciler daha çok görev vererek “görev alma ve yerine getirme” duygusunun gelişmesi sağlanabilir
6 Aileleri ve diğer fertlerle olan ilişkilerinde karşılaştığı sorunlarla ilgili olarak yardımda bulunulmalıdır Aile içindeki görevlerini bilmesi ve hissetmesi için yol gösterilmelidir Gerekirse yardım işleri aileleri ile iş birliği kurarak yapılmalıdır
7 Din insanlığın en eski çağlarından beri süre gelmektedir Toplum içinde belli ahlaki değer yargılarının oluşmasına sebep olmuştur İnsanların arasında suç engelleyici manevi kanunlar getirmiştir Ülkemizde de halkın büyük çoğunluğunun tabi olduğu İslam dini ve diğer dinler hakkında öğrencilere rehberlikte bulunulmalıdır Kafalarına takılan problemlere çözüm getirilmelidir
8 Kendini tanıması ve anlamasını sağlamak, bedenine nasıl bakacağı hakkında yol göstermek gerekir Ergenlikten sonra artık kişilerle olan ilişkilerinde daha dikkatli olması gerektiği açıklanmalıdır Kültürel ve ahlaki olarak kendini geliştirmesine yardım etmelidir Sanata olan ilgisinin artması sağlanmalıdırMesela bilim açısından geliştirmesi için ne tür dergi ve yayınları takip edebileceği gösterilebilir Yapacağı işlerde daha estetik olması ve güzelliğe önem vermesi için neler yapabileceği açıklanabilir
*Fen derslerinde gösterilen konularla ilgili olarak gerçek hayatlarında neler yapabilecekleri anlatılabilir Mesela elektrik konusu anlatılırken evlerde karşılaşabilecekleri basit arızaları giderme yolları deneylerle gösterilebilir
9 Çocuğun öz yönetim, öz denetim, problem çözme ve karar verme konularında gelişmelerine yardım etmek ve eğitimsel süreçlere daha fazla katılmaya teşvik etmek gerekir
*Fen bilgisi dersinde de her öğrenciye ayrı ayrı çevrelerindeki olayları gözlemleyip değerlendirme yolları gösterilmelidir Deney yapmalarını sağlayıp anlamalarını kolaylaştırmalıyız
10 Öğrencilerin bilişsel, duyuşsal, kişisel ve sosyal gereksinimleri karşılamak için ders içi ve dışı tüm eğitim programlarında yardımcı olmak gerekir
*Fen bilgisine olan gereksinimlerini karşılamak için belgesel filimler seyrettirilmeli, seminerlere götürülmelidirler
11 Her öğrencinin bireysel ayrılıklarına göre ve gizil güçlerine uygun olarak en üst düzeyde gelişmelerine yardım etmek gerekir
*Fen konularıda oldukça zor olduğundan her öğrenci eşit seviyede anlamayabilir Dersi her seviyede öğrencinin anlayacağı şekilde anlatarak konuları kavramalarına yardımcı olabiliriz
12 Şu an bulunduğumuz asır bilim ve teknoloji çağı olduğundan dolayı insanlara oldukça çok miktarda serbest zaman kalmaktadır Bu meydana gelen serbest zamanları değerlendirmek için öğrencilere yol gösterilebilir
*Fen öğretmeni bu meydana gelen serbest zamanlar için öğrencilere yapabilecekleri işleri anlatabilir Örnek verecek olursak bahçesindeki bitki çeşitlerini inceleyebilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com