Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
abdi, bekir

Bekir Abdi

Eski 10-07-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bekir Abdi

2Uluslararası Doğanbey KİBATEK Edebiyat Buluşması sırasında birkaç arkadaşı yıllar sonra yeniden görme olanağı buldum, bazı arkadaşları da ilk kez gördüm,tanıştım ve ortak ilgi alanlarımızın olması nedeniyle kendileriyle kısa sürede kaynaştım

Bu arkadaşlar içinde benim için en enteresan olanı Bekir Abdi idi
Bekir Abdi, Makedonya’nın Strumica şehrinde doğmuş ve halen Üsküp’te üniversitede okuyan genç bir kardeşimiz Ayrıca kendisi güzel şiirler yazıyor ve başarılı bir gazetecidir Bekir Abdi ile ortak bir yanımız vardı: İkimiz de Doğu Makedonya’lı idik O nedenle dertlerimiz de ortaktı Türkler bir zamanlar doğu Makedonya’yı terk etmişti ama bu Türklerin Doğu Makedonya’da tamamen yok olduğu anlamına gelmiyordu Strumica, Radoviş, Koçana, İştip, Köprülü gibi şehirlerde az da olsa Türk yaşıyor Bu şehirlerde 60 yıl önce yaşayan Türk sayısı bu gün için bir hayaldir, bu bir gerçek Ama bir yerde bir Türk bile yaşıyor olsa, orada hala Türk kültürünün kalbi atıyor demektir

Doğu Makedonya’da, bir zamanlar handiyse tamamı Türk olan köylerde bu gün camiler yıkık, mezarlar kayıp hatta bazı köyler bile tarihten silinme tehlikesiyle karşı karşıya Bu durum Bekir Abdi’yi üzüyor ‘Bir şeyler yapmalıyız’diyor

Bekir Abdi, Doğu Makedonya’daki Türk kültürü izlerini ve oralarda kaybolmaya yüz tutmuş Türk köylerini araştırıyor Araştırma sevdası onu bazen İzmir’e getiriyor ve İzmir’deki Birinci Kuşak Makedonya Göçmenlerini bulmaya çalışıyor

Bekir Abdi’nin şu sıralarda ağırlık verdiği konu, Doğu Makedonya’da eskiden Türklerin anlattığı masalları, söylenen manileri, atasözlerini ve deyimleri bir kitapta toplayabilmek Bundan sonra çalışmalarını aynı yörede ama değişik konuları araştırarak devam ettirmek istiyor Örnek olarak, Strumica’da yaşamış ve aynı kentte vefat etmiş olan ünlü tasavvufçu Muhammet Nur üzerine de kitaplar okumak ve belki de ilerde, olanaklar elverirse, bu ünlü kişi üzerine bir şeyler yazmak istiyor

Bekir Abdi’yle, Edebiyat gecesi başlamadan biraz dertleştik Gümüldür’ün muhteşem güzellikteki deniz kıyında geziniyorduk ama konumuz Makedonya idi Doğu Makedonya üzerine çalışan fazla kişi olmadığı için, buralarda artık hiç Türk yok görüntüsü çıkıyordu ortaya Yukarıda da dediğim gibi, Doğu Makedonya’da çok az Türk olduğu bir gerçek olsa bile, bazen bir yada birkaç kişi bir coğrafyanın kültürüne canlılık getirebilir Gümüldür’deki edebiyat gecesinde bu kişilerden birinin Bekir Abdi olduğu hissi doğdu bende Bu güzel gecede kendisini tanımak şansını bulduğum için mutlu oldum Genç arkadaşıma başarılar diliyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com