Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatılır, bukadar, guzel, istanbul, izmir, karşılastırılması

İzmir Bukadar Mı Guzel Anlatılır.. / İstanbul Ve İzmir Karşılastırılması.

Eski 10-07-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İzmir Bukadar Mı Guzel Anlatılır.. / İstanbul Ve İzmir Karşılastırılması.

Insan ömrünün en güzel dört senesini; onsekizimden yirmiikime kadarini bagisladim Istanbul'a

Her kösesinin kiymetini bilerek soludum ve kazidim hafizama

Ama ne Bebek'te yenen dondurma, Ne Galata Kulesinde saçlarimi uçuran rüzgar, Ne Üsküdar sahilinde içilen çay, Ne Nevizade'deki buzlu raki serinletemedi içimi henüz yarisi kurumus Izmir balkonu kadar

Istanbul'da ask, hep biraz hüzündür Gözlerinizden tasan mutluluk ve umudu zapteder, salamazsiniz, utanirsiniz cevrenizdeki yasam çilesi mesgulu milyonlardan

Serin serin oksarken rüzgar, tokatlamaya baslar Kizkulesi sadece ayrilik anlatir Beyoglu sadece siz içip unutasiniz diye vardir Kapaliçarsi'da kaybolursunuz ne aradiginizi da unutarak

Anadolu Kavagi'nda tüm dertlerden siyrilmis; nefis bir baligi raki ile sularken kaçan vapur, Tüm yollarinizi kapatir Hiçbir kartpostala sigmayan Karakoy-Üsküdar, Besiktas-Kadiköy, Eminönü-karsikiyi heryer vapuru manzarasi dururken, Neden gözlerini yere diker insanlar?

Tüm askimla kollarimi açip; dört bir yanina sarilmak istedim Istanbul'un; Beyazit sahaflarini sevdim, sivil polis çiktilar;Üsküdar'i sevdim Kadiköy'e kadar diye almadi taksici; kosmaya kalktim Yeniköy sahilboyu okkali söz gibi geldi kulagima

Balkonsuz ve elli metrekare bir evde hergün için bir çizik atarak doldurdum dört seneyi, kollarim bosta kalincaIzmir hep kalbimin ilk ask kösesinde tazecikti

Temmuz sicaginda yanan ayaklarimi lastik pabuçlarla beraber yikadigim Karsiyadaki cami avlusu, Kemeralti'nin her sokagini gezerek aradigim seftali-muzcusu, limonlu tursu suyu, her köse basi midyecisi, Kordon'da buz gibi bira ve gün batimi, Güzelbahçe'de taze balik ve yakamoz

Pazarda seçmece sebze, Izmir tulum-dünyanin en güzel peyniri- buldan bezi gömlekler Izmir'i Izmir yapan muhabbettir Herkes acelesi yokmus gibi yasar

Plazalar olmadigi gibi, plazadan tasan insan guruhu da yoktur Açik hava tiyatro ve konserlerine yarisinda girebilir Izmir insani, kalbinde sanata saygisizlik asla yoktur, Akdeniz havasindan oldugunu sanatçi da bilir ve ayiplamazYanik tenle gezer yilin sekiz ayi tüm Izmir, erkeklerde sort, kadinlarinda rengarenk uçusan etekler

Herkes herkesi bilir gibidir Market kuyrugunda bile muhabbet kurulur, kaynasilir Tüm evler balkonludur ve yazin mutfakta yemek ayiptir Kimsenin gözü kimsede kalmaz ve kalin perde sektörü zayiftir

Gece yarilarindan sonra bile sahilde yürüyüs yapan kadinlar vardir, aceleleri yoktur Bisiklete biryerden biryere gitmek için binilir ve Bostanli sahilinde güresmek serbesttir Tüm kizlar güzeldir, çünkü tenleri yanik, saçlari uzun ve sagliklidir, hepsi yüzme bilir vesever, dolayisi ile incedir bedenleri Vapurlar zevk içindir, belki bu yüzden hiç inmeden geri gitmek ücretsizdir

Elele gezilebilir her semtinde, öpüsene gülümseyerek bakilir Siraya girer insanlar, itisme yoktur Pideci doludur her semt ve pide lahmacunla neredeyse ayni fiyattir Çigdem çitlenir yaz aksamlari sahil boyu, kaynamis misir ve dondurma yenir

Ne kadar kaybolursan kaybol, biryerler mutlaka denize çikar ve bu hayatin en büyük lütuflarindandir Ask hep gülümsemektir Izmir'de, siniri geçtiysen hasret

Istanbul'dan otobüse binip, uyuyakaldigimiz sevgili ile Sabuncubeli'nde gözlerimizi açtigimizda, elele tutusmamiz dört sene boyunca rastlanti midir, Izmir midir? Bu aksam balik pisiricisine ugramali, baliklar pisene kadar sahile inip, bir yarim saat yürümeli Balkon'da yenen baligin yanina buzlu raki eslik etmeli, hem yarin belki Çesme'de oluruz, sandaletleri meydana çikarmali

Sevdikçe daha çok sevmeli Uzattigim kollari bos çevirmedi bu sehir diye, sükretmeli

Alıntıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com