Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
başlangıcın, sonu

Başlangıcın Sonu

Eski 10-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Başlangıcın Sonu

Mehmet Reşad 1909 yılında tahta çıktığında 65 yaşındaydıDaha öncden hiçbir devlet tecrübesi yoktuİttihat ve terakki liderlerinden Enver Paşa'nın etkisi altındaydıOsmanlı'nın 1Dünya Savaşına girmesine neden olan Karadenizdeki Rus limanlarının bombalanması Enver Paşa'nın emriyle olmuştur ve bu olaydan padişahın sonradan haberi olmuştur1918 de ölen Mehmet Reşat'ın ölmesi üzerine tahta Mehmet Vahidedtin çıktıOnunda daha önce hiçbir devlet tecrübesi olmamıştıDünya Savaşı bitmiş Mondros Ateşkes imzalanmıştıOsmanlıyı savaşa sokan Enver,Cemalve Talat Paşalar 3 Kasım 1918 gecesi bir Alman harp gemisiyle İstanbul dan gizlice ayrıldılarİşgal sırasın da İstanbul da bulunan İngilizler Dolmabahçe Sarayı'nın merdivenlerinde fotoğraf çektirirken İtalyan deniz kuvvetleri de padişahın penceresinin altında talim yapacak kadar ileri gittilerPadişah Vahidedtin ise sarayında umutsuzluğuna haps olmuştuYunanlılar 15 Mayıs 1919 günü İzmir'i işgal ettiİzmir de yaşayan Rumlar tarafından sevinç gösterisi içinde karşılanan Yunanlılar'ın asıl hedefi Bizans'ı yeniden kurmaktıTürkleri göçe zorlamak için köyleri yakıp yıktılar oradaki halka işgence ettiler20 Mayıs 1919 da Sultan Ahmet meydanında işgali protesto için toplanan halka konuşma yapan Halide Adip'in şu sözleri tarihe geçti"toprağın üstünde şerefsizce yaşamaktansa toprağın altında yaşamayı şeref sayarız"
Kaynak

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com