Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dersler, konusu, liselerinde, liselesi, meslek, okutulmaktadır, sağlık

Sağlık Meslek Liselerinde Hangi Dersler Okutulmaktadır Sağlık Meslek Liselesi Konusu

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sağlık Meslek Liselerinde Hangi Dersler Okutulmaktadır Sağlık Meslek Liselesi Konusu

Sağlık Meslek Liselerinde hangi dersler okutulmaktadır?Sağlık Meslek Liselerinde hem genel bilgi dersleri, hem de alan/dal dersleri okutulmaktadır

Genel bilgi dersleri, büyük ölçüde diğer meslek liselerinde okutulanlarla aynıdır Fakat alan/dal dersleri, alanlara göre değişmektedir

Mesela hemşirelik alanında anatomi ve fizyoloji tek bir ders olarak okutulurken, acil tıp teknisyenliği alanında ayrı dersler olarak okutulmaktadır

Bununla beraber gene hemşirelik alanında Meslek Esasları ve Tekniği, Dahiliye Hastalıkları ve Bakımı, Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Bakımı gibi alan/dal dersleri okutulurken, acil tıp teknisyenliği alanında Acil Sağlık Sistemi, Acil Yardım ve Kurtarma, Olağandışı Durumlarda Acil Sağlık Hizmetleri gibi alan/dal dersleri okutulmaktadır

NOT : Sağlık Meslek Liselerinin hemşirelik ve acil tıp teknisyenliği alanlarında okutulan bütün derslerin listesini Ana Menü'deki Dersler menüsü altından Alan Dersleri'ne tıkladığınızda açılan sayfada görebilirsiniz

· Sağlık Meslek Liselerinde okutulan derslerin uygulaması var mıdır?Sağlık Meslek Liselerinde okutulan alan/dal derslerinin bir kısmı tamamen teorik, bir kısmı laboratuvar uygulamalı, bir kısmı ise alan uygulamalıdır

Alan uygulamaları, 2006-2007 öğretim yılından itibaren Mesleki Eğitim Kanunu esaslarına göre yapılmaktadır İşletmelerde Beceri Eğitimi adı verilen bu sistemde, 11 ve 12 sınıf öğrencileri sigortalı olarak ve asgari ücretin 1/3'ü (üçte biri) kadar maaş alarak uygulama yapmaktadırlar

· Sağlık Meslek Liselerinde hangi alanlar bulunmaktadır?Sağlık Meslek Liselerinde aşağıda sıralanan alanlar bulunmaktadır:

1- Sağlık Memurluğu,

2- Ebelik,

Bu iki alana artık öğrenci alınmamaktadır

3- Hemşirelik (Bu alana 2007-2008 eğitim öğretim yılından itibaren erkek öğrenci de alınmaktadır),

4- Radyoloji Teknisyenliği,

5- Anestezi Teknisyenliği,

6- Acil Tıp Teknisyenliği,

7- Laboratuvar Teknisyenliği,

8- Diş Protez Teknisyenliği,

9- Çevre Sağlığı Teknisyenliği,

10- Ortopedi Teknisyenliği,

11- Tıbbi Sekreterlik

· Sağlık meslek liselerindeki alan/dal dersleri doktorlar tarafından mı okutulmaktadır?Sağlık meslek liselerindeki alan/dal dersleri, sağlık meslek dersleri öğretmenleri tarafından okutulmaktadır

Fakat yeterli sayıda sağlık meslek dersleri öğretmeni olmayan okullarda, bu dersleri doktorlar da okutabilmektedir
· Sağlık meslek dersleri öğretmenleri bütün alan/dal derslerini okutabilirler mi?Sağlık meslek dersleri öğretmenleri de aldıkları eğitim gereği farklı alanlara (branşlara) ayrılırlar Bunlar; ana-çocuk sağlığı, toplum sağlığı, medikal bakım gibi alanlardır

Bununla beraber bütün alan/dal derslerini okutabilirler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com