Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dil, ile, ilgili, sevgisi, söz, yazı, şiir

Dil Sevgisi İle İlgili Yazı - Dil Sevgisi İle İlgili Şiir Dil Sevgisi İle İlgili Söz

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dil Sevgisi İle İlgili Yazı - Dil Sevgisi İle İlgili Şiir Dil Sevgisi İle İlgili Söz

Dilim Dilim Oldu DilimGeçenlerde katıldığım bir misafirlikte hep birlikte yemek yenilirken, ev sahibinin on yaşlarındaki oğlu aniden şöyle bir soru sordu:

-'Hekmın' ne demek?

Kimse, bir şey anlamamıştı Bunun üzerine çocuk, masada duran eski votka, yeni su şişesi üzerinde yazan sözcüğü gösterdi; “%70 hacmen” O anda hepimiz şaşırdık bu yanlış algılamaktan kaynaklı yanlışlığa Bu ülkede, bu ülkenin çocukları konuştukları dilden önce (her ne kadar “hacim” sözcüğü aslında dilimize arapçadan geçmiş de olsa, bugün Türkçeye kaynaşmıştır) başka bir dil üzerinden düşünüyorlardı Ve biz bunun ülkemizdeki düzeyini anlamak bakımından, çocuktan alıyorduk haberi

İşte, benim bu yazıya isim olarak verdiğim başlık tümcesi, o anda döküldü dudaklarımdan;

-Dilim dilim oldu, dilim…

Ancak üzerinde biraz daha düşününce, “oldu” diyerek konuyu olmuş bitmiş gibi gösteren bu tümceyi kendi dilime yakıştıramadım doğrusu Gönlümden geçen; elbette Türkçemizin göz göre göre erimemesi Ama bu gidişle, öyle olacak gibi

İşte o zaman, var olan sorunun farkına varmış birisi olarak, kendi payıma düşen sorumluluk alanını görüyorum Bu tümceyi düşüncelerimde yalnız ve mahzun bırakmamak için, onu başlık olarak değerlendirip yeni tümceler kuruyorum, yanına

Peki ne yapmalı ki, öyle olmasın? Bozulmuşu değil, kaynaktaki güzelliği gören yerden bakarak başlamalı belki de işe Görmek yetmiyor, görülmesinin yaygınlaşmasını sağlamak gerek, asıl bu güzelliğin

Hâl böyle olunca, çevremdeki gençlere dil hakkında sorular sormak geliyor aklıma, doğrudan Bilerek ya da bilmeyerek kullandıkları dille öncelikle onlara anlattırmalı, dillerinin durumunu Sorgulamak değil, önce onları anlamak için Çünkü bugün onların bu hallerinde biz sorumluluk sahibi olsak da, bizim olmadığımız yerde ve zamanda onlar, var olacaklar hâlâ Geleceğimiz olacaklar Ancak onlar, dile sahip çıkarsa daha fazla dilim dilim olmayacak dilim

Katıldığım bir piknikte gençlerden oluşan bir grubun olduğunu görünce, bu karşılaşmayı fırsat bilip hemen gidiyorum yanlarına Üç beş söz edip tanışıyorum önce onlarla Konuşmak istediğimi, sorularımın olduğunu söylüyorum, yanıtları onlarda olan

-Size göre, dilimizin sorunları var mı?

“Elbette var, hiç havalı değil” diyorlar, yanıtta önceden anlaşmış gibi Derin bir iç çekiyorum Daha konuşmanın ilk tümcesinde kendini gösteren asıl sorun, karşımda duruyor çünkü Ben, dilin sorununun ne olduğunu soruyorum; onlar, dile ilişkin kendi sorunlarını söylüyorlar Hemen moralimi bozmak yok, devam ediyorum “Peki o halde, dilin sorunlarını şimdilik bir kenara bırakalım, sizin dile ilişkin sorununuz, demek ki; Türkçenin havalı olmaması” diyorum Gülümsüyorlar, söylemek istediğimi anlayarak Bu çocuklar çok zeki aslında “Düşünsene” diyor birisi, “İngilizce şarkılar nasıl da akıyor Türkçe öyle değil oysa Ayrıca asıl önemlisi; konuşurken yabancı sözcükleri kullanırsak havalı oluyoruz Ve hava her şeydir İşte bu kadar basit

Yazmayı düşündüğüm yazının temasındaki başlık altında, iki alt başlık birden daha açılıyor, benim için de Anadilimizin sorunları, gençlerin (aslında sadece gençlerin mi?) anadillerine ve oradan hareketle yaşamı algılamalarına, yaşamın onları algılamasına ilişkin sorunları Birbiri içine geçmiş birkaç boyutlu sorun yumağının sadece tek tarafından bakarak sonuca ulaşılamayacağını düşünüyorum Hele dayatmacı, kuralcı davranarak hiçbir çözüme varamayacağımızı

Daha ben “Bir örnek verebilir misiniz? ” derken, birisi öne atılıyor “Yılmaz Erdoğan vermişti” diyor “Hatırlasanıza; ‘natural spring water’ demek, nasıl da havalı Bir ahengi var Ama “kaynak suyu”, öyle mi? ” Bu kez buruk buruk gülümseme sırası bende Demek ki; Yılmaz Erdoğan’ın o ince ironisi bile, neredeyse dilin daha çok bozulması yönünde etki etmiş gençlere

Oyunun kurallarını onların koymasına izin verip “Evet” diyorum “Kulağa daha hoş geliyor tınısı, gerçekten Bir oyun oynayalım, ister misiniz? Bu örnekte geçen sözcükleri hiç tanımıyormuş gibi yapalım ve anlamlarını yeniden düşünelim Ne anlatıyor bakalım, bu sözcükler bize? ”

Üzerinde fazla düşünmeden “Doğal bahar suyu imiş işte” diyorlar “ Kaynak suyu ise, yeraltından gelen su Olayın kaynağından geliyormuş İçinde mineraller olmalı

“Hangisi, size daha çok şey düşündürdü? ” diye sorduğumda anlıyorlar, söylemek istediğimi Anadilin önemi çıkıyor ortaya Her bir sözcüğün altında yatan geniş anlamları yakalamaya olanak tanıyan zengin tarihçelerinin bugüne yansımış izleri, göz kırpıyor bize

Bu sırada cin bakışlı bir genç, söze giriyor birden:

-İyi, güzel söylüyorsunuz da” diyor” Babam gibi yapıp tevekkülle, inşallahla, maşallahla konuşursak da, ileri gidemeyeceğimiz ortada

“Yanıt da ortada” diyorum “Hem de sen söyledin Bu sözler de Türkçe değil ki Ayrıca, dilimizi bu şekilde konuşanlar, sadece babanın yaşında olanlar da değil bu ülkede Öte yandan bakıldığında ise durum, ümitsiz değil bence, sizin gibi anlamaya, öğrenmeye meraklı gençler var olduğu sürece …”

“Dil bizim evimizdir Biz orada otururuz” demiş, düşünür Heidegger Dil ile düşünür, o dilin yetmediği yerde yetmeyen alanları dolduracak yeni sözcükleri dilimize ekleriz Böylece dilimiz, zenginleşirken bu kez o zenginleşmiş dille düşünür, yeni durumları daha fazla sorgular, yeni anlamlar yakalarız, yeniden dil zenginliğine yol açan zeminde giderken Bu, doğru orantılı olarak artan, birbirini artıran, arttıkça zenginleşen bir yoldur

Ve şimdi, internet ve cep telefonu kanalıyla yüz ifadesinden, ses tonundan, vurgudan yoksun hızlı yazışma kültürünün içinde yer alırken, kısa ve kısaltmalı yazışmaların yüz yüze konuşmaya tercih edildiği günler yaşıyoruz Böyle bir gerçekliği ve bunun kültüre, dolayısıyla dile etkilerini görmezden gelerek sorunları çözmek mümkün mü? “Her şeyi anında tüket, kenara bırak” yaklaşımı ile işleyen popüler kültürün bu kadar içinde yaşarken, dili bu çarkın dışında tutabilmek ne kadar olası; saf kalmasını baskıyla kontrol edebilmek, ne kadar çözüm olurdu; sözcük anlamlarında anlaşmış olmanın önemini anlatamadıktan, yaşama geçiremedikten sonra?

Günlerdir, elimde içi Türkçe sözcüklerin, yazılı ve görsel medyada yanlış kullanımlarının örnekleriyle dolu kitaplar var Bunları okudukça söyleniyorum kendi kendime Sonra düşünüyorum, sözcüklerin şekil olarak doğru kullanımları, elbette önemli Ama yola çıkışta bunların takibini yapıp doğruları ile yer değiştirtme çalışması, çok sonraki safha gibi görünüyor gözüme, çözüm yolunda Hatta sözcük anlamının önemini vurgulamaktan bile önceki safha, doğru iletişimin önemini anlatmak olmalı

“Önce imge ve dil arasında engel var Zihin imgelerle düşünür ama bir başkasıyla iletişim kurmak için imgeleri düşüncelere, sonra da düşünceleri kelimelere dönüştürmek zorundadır İmgeden düşünceye, düşünceden dile doğru bu ilerleyiş ihanetlerle doludurKayıplar olur: imgenin zengin, yumuşak dokusu, olağanüstü esnekliği ve yoğrulabilirliği, özel nostaljik duygusal renkleri-tümü, imgenin dile tıkıştırılmasıyla kaybolup gider” demişti ID Yalom “İki Tebessüm” isimli (tebessümlerin bile anlamlarının kişilerde farklı anlaşılışının anlatıldığı) öyküsünde

Şevki Bey de demiş ki;

“Dil yâresini andıracak yâre bulunmaz

Diyeceksiniz ki; “Nereden nereye geçtin birden? Burada geçen “dil” sözü, “ gönül, yürek” anlamında

Biliyorum Öte yandan bizi kültürel bir varlık yapan araç olarak düşünün, aynı sözcüğü Söz, bildiğimiz konuşma ve yazı dili anlamında kullanıldığında; dize, hâlâ gücünü koruyor, değil mi? İzin verilirse gönül yarası kadar büyür, dil yarası daYazdığım yazı boyunca konuya dair kuramsal sözler etmedim, farkındasınızdır Sözcüklerin köklerinden, sözlükteki sayılarından, tarihsel, sosyal, psikolojik gelişiminden; diller arası geçişlerinden, bu konuda ekonominin doğrudan etkilerinden, bununsa bilgisayar, tıp vb alanlardaki yansımalarından; gençlerin bahsettiği o havalı olma durumlarında aslında ekonominin etken oluşlarından filan bahsetmedim uzun uzun Dilin, bundan sonraki toplumsal gelişimimizde nasıl da etken olacağı ise, ayrı bir yazı konusu Ben çizmeyi aşmamaya özen göstererek kendimce gördüğüm, kalbime değen yerden yazdım konu hakkındaki düşündüklerimi Dilin zaten yarası ağır oluyor, ağır konuşulunca Ancak hiç değilse, sözcüklerin doğru anlaşılır olarak kullanılmadığı alandan doğacak yaraları olsun, peşin peşin yok edebilmek ümidiyle; yazımı, dilin kalbimizdeki öneminden dem vurarak bitirmek istedim sanırım

Aynur Özbek Uluç

Dildildil!Dil, kültürdür
Birbirinden etkilenir
Zamanla değişebilir

Öyle bir duruma gelebilir ki dil,
İki kuşak sonrası
iki kuşak öncesiyle anlaşamayabilir

Hatta dil,
yeni devlet bile kurabilir!

Yeni devlettekiler,
yeni millet olduğunu sanabilir

Oysa
her biri
önceki ağacın filizleridir

Canlıdır dil;
değişebilir
gelişebilir
küçülebilir
büyüyebilir

Dedik ya,
her dil
önceki ağaçların
***lenmiş filizleridir!

Kazın toprağı
inin, köküne dilin
Altından,
Adem'le Havva çıkabilir!

Oy Dilim, Doğradılar dilim dilim!

Kükrer Yiğitler sevdası
Tilki olmaz aslan yuvası
Dava İnsanlık davası
Şafakta doğan TAN'A hü!

Doğruyu söyledi dilim
Doğradılar dilim dilim
İnsana yakışmaz zulüm
Pak insana, Hür CANA Hü

Şiar geceye ışık yaktık
Dört iklim, dört yana baktık
Şah Turna Deniz'e aktık
İçtik KANA KANA hü Dost

Doğruyu söyledi dilim
Doğradılar dilim dilim!

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com