Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bulunmuştur, demir, kimler, madeni, para, tarafından, zaman

Madeni Demir Para Kimler Tarafından Ne Zaman Bulunmuştur

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Madeni Para kimler tarafından Ne zaman Bulundu?
Madeni Demir Para kimler tarafından Ne zaman Bulunmuştur

İlk madeni paraların MÖ 7 yüzyılda Lidyalılar tarafından yapıldığı bilinmektedirLidyalılar Anadolu’da yaşayan zengin ve güçlü bir uygarlık olduğundan bu ilkel madeni paralar yüzde 75 altın ve yüzde 25 gümüşten oluşan alaşımlardan yapılmaktaydı Alaşımlar boyut ve şekil olarak fasulyeye benzemekte ve “madeni para” ya da “para mikyası” olarak adlandırılmaktaydı Yunanlılar burada kullanılan paraları görüp madeni para kullanımının çok faydalı olacağına inanarak madeni para basımına başlamışlardıAltın paralar en değerli paralardı, onları sırasıyla gümüş ve bakır paralar izliyordu Yunan madeni para basımı yaklaşık 500 yıl sürdüSon altın paralar 1933’te ve son gümüş paralar 1964’te yapıldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-11-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Tarihte ilk parayı Asurlular bulmuştur

MÖ 7 yy başlarında ASsur Kralı Sanherip' in(MÖ704-681) " Tanrıdan aldığım ilhamla kilden bir kalıp yaptım, içine bronz döktüm ve yarım şekel paraların basımında olduğu gibi, mükemmel bir biçimde onların(çeşitli hayvanların) figürlerini yaptım " şeklinde ki sözlerindende anlaşılacağı gibi, kalıba döktüğü sikkelerin bronz madeninden yapıldığıve bir değişim aracı olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır

Ancak yaklaşık 50 yıl sonra piyasaya sürülen Lidya sikkelerinin yaygınlaşmasını sağlayan en önemli etken, sikkelerin altın ve elektrumdan dökülmüş olmaları ve arkalarında güçlü altın stoku ile deniz ticaretine dayanan bir ekonomisinin bulunmasıydı

Yani ilk parayı bulan lidyalılar değil asurlulardır

Ancak paranın sık kullanılamaması ve asur ekonomisin kötü olması nedeniyle para pek değerli değildi

bildiğim kadarıyla asurlular para yerine geçecek bi takım gereçler kullanıyordu deniz kabuğu falan gibi fakat ilk madeni parayı lidyalılar bastırdığı için tarihte lidyalılar buldu diye geçiyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com