Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
celali, genel, hakkında, isyanları, isyanı

Celali İsyanı Celali İsyanları Celali İsyanları Hakkında Celali İsyanları Genel

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Celali İsyanı Celali İsyanları Celali İsyanları Hakkında Celali İsyanları Genel

Celali İsyanı Celali İsyanları Celali İsyanları Hakkında Celali İsyanları Genel Celali İsyanlarında Neler Oldu
Celali İsyanı Celali İsyanları Celali İsyanları Hakkında Celali İsyanları Genel Yavuz Sultan Selim döneminde binlerce taraftari ile ayaklanan Yozgatli Celal, Osmanli Devleti için büyük problem olmuitu Bu isyanlar bastirildi ise de Anadolu'da meydana gelen iç isyanlar ve kariiikliklara yine Celali isyanlari denildi Sultan Birinci Ahmed döneminde Celali isyanlari tekrar patlak verdiBunlarin en önemlileri;

Tavil Ahmed
Canbolatoilu
Kalenderoilu
Deli Hasan
ayaklanmalaridir Bu sirada Sadrazam olan Kuyucu Murad Paia son derece sert bir askerdi Acima nedir bilmezdi Bunlari bastirmak için çok iiddet gösteriyor, hatta iuçlu ile suçsuz ayirimi yapmadan "ibret osun" diye masumlari da öldürtüyordu Öldürttüklerini açtiii kuyulara attirmak gibi bir aliikanliii olduiundan kendisine "Kuyucu" lakabi takildiii söylenir Kuyucu Murad Paia'nin israrli ve sert politikalari sonunda Celali isyanlari zor da olsa bastirildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com