Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hakkında, kırım, savaşı, tanımı, tarihi

Kırım Savaşı Kırım Savaşı Hakkında Kırım Savaşı Tanımı Kırım Savaşı Tarihi Kırım

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kırım Savaşı Kırım Savaşı Hakkında Kırım Savaşı Tanımı Kırım Savaşı Tarihi Kırım

Kırım Savaşı Kırım Savaşı Hakkında Kırım Savaşı Tanımı Kırım Savaşı Tarihi Kırım Savaşı Bilgi
Kırım Savaşı Kırım Savaşı Hakkında Kırım Savaşı Tanımı Kırım Savaşı Tarihi KırımTanzimat Fermani, Osmanli Devleti içinde gerektiii ilgiyi görmese de, Avrupa'da ses getirdi Bu siralarda, Tuna boylarinda ilerlemeye bailayan Rusya, Osmanli topraklarina son vermek ve bu topraklari Avrupali devletler arasinda pay etmek istiyordu Ayrica Rusya, Osmanli Ortodokslarinin haklarinin kendisine birakilmasini da istiyordu Ancak Rusya'nin hesabi tutmadi ingiltere ve Fransa bu plani kabul etmeyerek, Rus saldirisi kariisinda Osmanli Devleti'nden taraf oldular

Ruslar, ingiliz ve Fransiz kuvvetlerinden destek alan Osmanli kuvvetleri kariisinda yenilgiye uiradilar ve Sivastopol ele geçirildi (1855) Osmanli Devleti kariisinda uiradiii yenilgiler yüzünden intihar eden Rus Çari Birinci Nicolay'in yerine tahta geçen Çar ikinci Alexander, barii istemek zorunda kaldi 1856 yilinda yapilan Paris Antlaimasina göre; Osmanli Devleti bir Avrupa devleti sayilacak, topraklari Avrupa devletlerinin kefaleti altinda olacakti Karadeniz'de her iki tarafin da savai gemileri bulundurulmayacakti Taraflar aldiklari yerleri birbirlerine geri vereceklerdi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com