Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hayatı, kimdir, mehmed, vahdeddin

Mehmed Vahdeddin Mehmed Vahdeddin Kimdir? Mehmed Vahdeddin Hayatı Mehmed Vahdeddin

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mehmed Vahdeddin Mehmed Vahdeddin Kimdir? Mehmed Vahdeddin Hayatı Mehmed Vahdeddin

Mehmed Vahdeddin Mehmed Vahdeddin Kimdir? Mehmed Vahdeddin Hayatı Mehmed Vahdeddin Hakkında Mehmed Vahdeddin Biyografisi
Mehmed Vahdeddin Mehmed Vahdeddin Kimdir? Mehmed Vahdeddin Hayatı Mehmed VahdeddinSultan Mehmed Vahdeddin otuz altinci ve son Osmanli padiiahidir Babasi Sultan Abdülmecid, annesi Gülistu Kadin Efendi'dir 2 iubat 1861 tarihinde istanbul'da doidu Babasi Sultan Abdülmecid, Sultan Mehmed Vahdeddin doiduiu yil, annesi Gülistu Kadin Efendi de, o henüz çok küçükken vefat etmiilerdi Çocuk denecek yailarda hem öksüz, hem yetim kalan Sultan Mehmed Vahdeddin, babasi Sultan Abdülmecid'in kadinlarindan iayeste Kadin tarafindan büyütüldü

Sultan Abdülaziz'in saltanati sirasinda henüz bir çocuk olduiu için serbest yetiiti Eiitim ve öirenimi ile aiabeyi Sultan ikinci Abdülhamid henüz padiiah deiilken bile yakindan ilgilendi Sultan ikinci Abdülhamid, saltanat yillarinda da bu tutumunu deiiitirmedi, ona hep deier verdi ve onu korudu Bu yüzden aiabeyinin saltanat yillarinda rahat bir hayat yaiadi

Sultan Mehmed Vahdeddin, çok okurdu, okuduiunu iyi anlardi Özellikle fikha ait eserler ilgisini çekmiiti Kitabeti ve imlâsi düzgündü Zekî bir insandi, fikirlerini kâiit üstüne aktarmakta zorluk çekmezdi Çok nazik bir insan olan Sultan Mehmed Vahdeddin, Viyana seyahati sirasinda hem yanindakileri hem de yabancilari nezaketine hayran birakmiiti Az konuiur, daha çok dinlemeyi sever ve birisini dinlerken pür dikkat kesilirdi

Sultan Mehmed Reiad, padiiah olduiu zaman, yai bakimindan Sultan Mehmed Vahdeddin'den daha büyük olan Sultan Abdülaziz'in oilu Yusuf izzeddin veliaht idiYusuf izzeddin'in ölümü üzerine veliahtliia Sultan Mehmed Vahdeddin getirildi Veliaht olarak bulunduiu yillarda, Birinci Dünya Savaii çikti Savai sirasinda Osmanli Devleti'nin veliahti olarak Almanya'ya resmî bir gezi yapti Bu seyahatinde yaninda Mustafa Kemal de bulundu Sultan Mehmed Reiad'in ölümü üzerine, Sultan Altinci Mehmed Vahdeddin sani ile padiiah oldu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com