Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
devleti, devletin, ilk, musul, olacak, tuluni, tuluniler, türk

Musul Hangi Devletin Olacak, Tuluniler, İlk Türk Devleti, Tuluni Devleti

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Musul Hangi Devletin Olacak, Tuluniler, İlk Türk Devleti, Tuluni Devleti

musul hangi devletin olacak, tuluniler, ilk türk devleti, tuluni devleti
musul hangi devletin olacak, tuluniler, ilk türk devleti, tuluni devleti
Musul'da İlk Türk Devleti (Tulunîler)Hâkimiyeti

Mısırve Suriye'de Abbasî halifesine bağlı olarak kurulan ilk Türk devleti olan Tulunî Devleti'nin kurucusu Ahmed b Tulun aslında paralı bir askerdi Ahmed b Tulun, Mısır'da kısa sürede büyük bir yükselişle Türklerin etrafında toplandığı şahsiyet haline gelerek Abbasî Devleti içinde etkisini gittikçe arttırmış, hatta devletin bir kısım vergilerini bile toplamaya başlamış ve Fustat şehrine de hâkim olmuştu

Ahmed, 884'te Suriye seferinde öldüğünde Suriye ve Irakbölgesi tamamen Tulunî Devleti'nin hâkimiyet sahası içindeydi Ahmed'in yerine oğlu Humareveyh geçti Ahmed b Tulunile Abbasî Naibi el-Muvaffak arasındaki mücadele devam etti Naib, oğlu Ahmed'i Suriye'ye Humaraveyh üzerine gönderdi ve iki tarafın kuvvetleri Dımaşkile Remkarasında Tavvahin denilen yerde 885'te karşılaştılar Ahmed bozguna uğrayarak barış yapmak zorunda kaldı Humaraveyh ise Musul'a hâkim olarak Mısır, Suriyeve Anadolubölgesine kadar vali olarak tanınmıştır (886) Tulunî Devleti905 yılına kadar yaşamış ve Abbasî Halifesi Muktefi'nin kardeşi Muhammed b Süleyman tarafından ortadan kaldırılmıştır

musul hangi devletin olacak, tuluniler, ilk türk devleti, tuluni devleti, ilk türk develetleri ,musul da ilk türk devleti tulun Ãlerh Ãkimiyeti, musuldaki ilk türkler, türk develetleri, musul hangi devletin,ilk türk devletinin kurucusu, abbasi devletinin kurucusu, ilk türk devleti tuluni

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com