Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kuvvet, vektörler

Vektörler Ve Kuvvet

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Vektörler Ve Kuvvet

Fizikte kullanılan büyüklükler genel özellikleri bakımından skaler ve vektörel büyüklükler olmak üzere ikiye ayrılırlar
Vektörler ve Kuvvet
a) Skaler büyüklükler: Sayısal büyüklüğü ve birimi verildiğinde, tam olarak anlam kazanan büyüklüklere skaler büyüklükler denir Zaman, kütle, hacim, sıcaklıkvb

b) Vektörel büyüklükler: Sayısal büyüklüğü ve birimi yanında doğrultu ve yönü de verildiğinde tam olarak anlam kazanan büyüklüklere vektörel büyüklükler denir Hız, kuvvet, ivme, ağırlıkvb

VEKTÖRLERİN BİLEŞKESİ

1 Paralel kenar kuralı: Paralel kenar kuralında vektörlerin doğrultu ve yönleri değiştirilmeden başlangıçları aynı noktaya getirilir, elde edilen paralel kenarın köşegeni bileşke vektörü verir

2 Ucuca ekleme kuralı: Bu kurala göre vektörlerin doğrultu ve yönleri değişmemek kaydıyla birinin bitiş noktası diğerinin başlangıç noktasına kaydırılarak ucuca eklenir İlk başlangıcı son bitişe birleştiren vektör bileşke vektörü verir

(Vektörlerin farkı alınırken çıkarılan vektörler şiddet ve doğrultuları değiştirilmeden ters çevrilerek yukarıdaki yöntemlerden biriyle bileşke vektör bulunur)

VEKTÖRLERİN BİLEŞENLERİNE AYRILMASI

Şekildeki gibi yatayla (x-ekseni) a açısı yapan bir vektörü dik bileşenlerine ayırabiliriz

KUVVET
Cisimler üzerinde hareket ve şekil değişikliği yapan etkiye kuvvet denir (görünebilir bir şekil değişikliği olmayabilir) Kuvvet; duran bir cismi harekete geçirebilir, durdurabilir, hızını ve yönünü değiştirebilir Cisimlerin şekli üzerinde geçici veya kalıcı değişiklikler meydana getirebilir

Kuvvet F ile gösterilir, vektörel bir büyüklüktür

Birimi:

MKS birim sisteminde newton (N) veya kgm/s2‘dir

cgs birim sisteminde dyn veya g·cm/s2’dir

Kuvvet ölçen aletlere dinamometre denir Bu aletler yayların esneme özelliğinden faydalanılarak yapılırlar Bir yayın uzaması esneklik sınırı aşılmamak koşuluyla kuvvetle doru orantılıdır Esneklik sınırı aşıldığında ise yayın esneme özelliği bozulur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com