Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilimi, hakkında, kimya, mühendisliği

Kimya Mühendisliği Ve Kimya Bilimi Hakkında

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kimya Mühendisliği Ve Kimya Bilimi Hakkında

Kimya Mühendisliği ve Kimya Bilimi Hakkında
Kimya Mühendisliği ve Kimya Bilimi Hakkında
Son günlerde kimya mühendisliği ve kimya bilimi ile alakalı ayrım hususlarına iyice takılmış durumdayım Bunun nedeni doktora yapan iki kimya mühendisi ve bir kimyagerin aynı evi paylaşması olabilir mi acaba? Böyle bir durumda siz de olsanız bilimsel tecrübelerinize hergün bir yenisini eklemenin hazzını yaşardınız Genelde halk arasında yanlış anlaşılan ve yanlış bilinen Kimya Muhendisi ile Kimyagerin farkına değinmek isterim

Kimya mühendisliği, kimya biliminden aldığı bilgi akışını ve bilgi beslemesini en uygun şartlarda endüstriyel ölçekte uygulamaya çalışan meslek dalıdır Amaç temel kimya bilimindekinden biraz daha farklı olarak üretime yönelik hedeflerin geliştirilmesi üzerine yoğunlaşmıştır Zaten bir kimya mühendisinin eğitim sürecine bakacak olursanız, temel derslerinin genelde mühendislik, istatistik, optimizasyon ve modelleme üzerinde yoğunlaştığını görürsünüz Kaba tabirle söylemek gerekirse, laboratuar ortamında tüplerle karıştırılan veya basit bir buharlaştırma ile birbirinden ayrılan iki kimyasalın üretim aşamasında tonlarca miktarının karıştırılması, ayrılması, pompalanması, ısıtılması ve soğutulması ve bunun gibi birçok işlem için mühendislik eğitimin olması zorunludur İlk bakışta kimya mühendisliği kendi başına kimya biliminin önüne geçip domine eder gibi gözükse de, bu iki bilim dalı birbirinden ayrılmaz şekilde beraber simbiyostik şekilde çalışmaktadır

Kimya mühendisini bir cümle ile anlat dedikleri vakit tanımına en yakın açıklama herhalde şöyle olur: Kimyasallar kullanarak üretilecek bir ürünün en kısa sürede, en ucuz şekilde, çevreye en az zarar verecek biçimde ve kullanıcıya en cazip şekilde sunulmasını garantileyerek üretilmesini sağlayan kişidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com