Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
getiren, kimyasal, maddelerin, maddsi, meydana, odunun, oluşturduğu, temel, yapı, yapısıağacı

Odunun Kimyasal Yapısı-Ağacı Meydana Getiren Temel Maddelerin Oluşturduğu Yapı Maddsi

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Odunun Kimyasal Yapısı-Ağacı Meydana Getiren Temel Maddelerin Oluşturduğu Yapı Maddsi

Odunun kimyasal yapısı-Ağacı meydana getiren temel maddelerin oluşturduğu yapı Maddsi
Odunun kimyasal yapısı-Ağacı meydana getiren temel maddelerin oluşturduğu yapı Maddsi

Ağacı meydana getiren temel maddelerin oluşturduğu yapısıdır Bu maddeler üç ana gurupta incelenir Bunlar;
  • Selüloz: Beyaz renkte, güneş ışığı etkisi ile rengini değiştirmeyen,ağaca esneklikve eğilme kabiliyeti veren maddedir Ağaç içindeki oranı, kuru ağaç ağırlığının %50-60'ı kadardır Kağıt üretiminin temel gerecidir Kimyasal formülü C5H10O5 tir
  • Lignin: Selüloz yapısının miselleri arasına yerleşmiş olan lignin maddesi selülozun aksine esneklik kabiliyeti olmayan gevrek bir maddedir ve ağaca sertliğini kazandırır Lignin ağaçların otsu bitkilerden ayrılmasını sağlayan madde olup ağacın yapısındaki lignin miktarı %14-23 oranındadır
  • Hemüselüloz: Kimyasal bileşikleri itibarıyla polisakkaritlerden olan hemiselülozlar hidrolize edildikleri zaman şekere dönüşürler Ağaç içerisinde %15-25 oranında bulunurlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com