Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çekme, ekstraktsiyon, özütleme

Ekstraktsiyon Çekme Ekstraktsiyon Özütleme

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ekstraktsiyon Çekme Ekstraktsiyon Özütleme Özütleme veya çekme işlemi olarak da bilinir Bir karışımda bulunan herhangi bir maddenin bir çözücüden diğer bir çözücüye alınma işlemidir

Özütleme, teorik olarak dağılma kanunu ile ifade edilir Dağılım kanununa göre, birbirleriyle karışmayan farklı iki sıvıda çözünen bir maddenin bu iki fazdaki derişimleri oranı belli bir sıcaklıkta sabittir Sıcaklık değiştikçe değişir Maddenin birinci fazdaki derişimi C1 ve ikinci fazdaki derişimi C2 olunca, aşağıdaki bağıntı ortaya çıkmaktadır;

K = C2 / C1 (K = Dağılma sabiti)

Soxhlet Cihazı Sürekli sıvı-sıvı özütleme düzenekleri

Bir organik bileşik bir kere yapılan özütleme ile organik bir faza tamamen alınamayabilir Bunun için birden fazla özütleme işlemi uygulanması gereklidir Bu işlemin hesabını kolaylaştırmak için bir denklem vardır,
Xn = Xo (KVo/(KVo + V1))n
Xn = n defa özütleme sonunda sulu fazda kalan madde miktarı
Xo = Başlangıçta sulu fazdaki madde miktarı
n = Yapılan özütleme sayısı
K = Dağılma katsayısı
Vo = Suyun hacmi
V1 = Organik sıvının hacmi

Bilindiği gibi, bir defa yapılan özütleme işlemi sonunda organik faza geçen madde miktarından birden fazla sayıda yapılan özütleme sonunda organik faza geçen madde miktarı daha fazladır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com