Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
açıklaması, hakkında, tanımı, tungste, tungsten

Tungsten Tungsten Nedir Tungsten Hakkında Tungsten Açıklaması Tungsten Tanımı Tungste

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tungsten Tungsten Nedir Tungsten Hakkında Tungsten Açıklaması Tungsten Tanımı Tungste

Tungsten Tungsten Nedir Tungsten Hakkında Tungsten Açıklaması Tungsten Tanımı Tungsten Bilgi Tungsten Genel Tungsten Özellikleri Tungsten
Tungsten Tungsten Nedir Tungsten Hakkında Tungsten Açıklaması Tungsten Tanımı Tungste Tungsten
ingTungsten

Sembolü: W
Atom Numarası: 74
Atom Ağırlığı: 18385
Yoğunluk: 193 g/cm3 (273K de)
Erime Noktası: 3680 K
Kaynama Noktası: 5930 K

Özellikleri:
1783`de Ispanya`da, F Elhuijar tarafindan kesfedildi Ama 1779`da Woulfe, wolframite mineralini incelerken, bu mineralde yeni bir element oldugu sonucuna vardi Tungsten`in diger ismi olan Wolfram bu sonuctan dolayi verilmistir Tungsten ismi Isvecce de sert tas anlamina gelen tung sten den gelirken, Wolfram ismi almanca wolf (kurt) ve rahm (krema) kelimelerinden gelmektedir

Dogada, CaWO4 veya wolframit minerali, (Fe,Mn)WO4 olarak bulunur En yüksek sicaklikta eriyen metal olmasi sayesinde ampullerde, elektron ve televizyon tüplerinde kullanilir
Bir diger önemli kullanim alani ise WC`ün (Tungsten karbür)oldukca sert bir madde olmasindan dolayi, sondaj cihazlari ve kesme aletleridir

Tungsten toksik degildir ve su ana kadar biyolojik bir rolü gözlenmemistir Fakat bazi anerobik bakterilerde (Clostridium), tungsten iceren enzimler görülmüstür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com