Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adlandirilmasi, bulunan, ketonlarin, ketonların, kinon, kinonlar, kınada, lawson, özellikleri

Ketonlarin Adlandirilmasi,Kinonlar,Kınada Bulunan Lawson,Kinon Ketonların Özellikleri

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ketonlarin Adlandirilmasi,Kinonlar,Kınada Bulunan Lawson,Kinon Ketonların Özellikleri

Ketonlarin Adlandirilmasi,kinonlar,kınada bulunan lawson,kinon ketonların Özellikleri
Ketonlarin Adlandirilmasi,kinonlar,kınada bulunan lawson,kinon ketonların Özellikleri
KETONLARIN ADLANDIRILMASI
Ketonların adlandırması iki şekilde yapılır Sistematik olmayan adlandırmada karbonil grubuna bağlı alkil ya da aril gruplarının adları belirtilir ve keton sözcüğü eklenir Bu adlandırma şekli eterlerin adlanmalarına benzer IUPAC adlandırmada;
1 Karbonil grubunu bulunduran en uzun zincir bulunur ve bu zincirin yakın olduğu uçtan numaralandırmaya başlanır
2 Zincire bağlı gruplar C numarası ile belirtilir
3 Seçilen zincire karşılık gelen alkanın adının sonuna –on eki veya önüne keto- eki getirilir

Halkalı konjuge diketonlara kinonlar denir Kinonlar pek çoğu renklidir Pek çoğu bitki pigmentleridir Kınada lawson adlı kinon pigmenti bulunur Bu pigment saçı kırmızıya boyar Alizarin de kırmızı renk veren bir kinondur Eskiden kökboyası bitkisinden elde edilirdi

ketonların adlandırılması, kinonlar, kınada bulunan lawson, kimyada kinon ketonların özellikleri,iupac adlandırması

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com