Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adamlarinin, bilim, buluşlari, fizikteki, nelerdir

Bilim Adamlarinin Fizikteki Buluşlari Bilim Adamlarinin Fizikteki Buluşlari Nelerdir?

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bilim Adamlarinin Fizikteki Buluşlari Bilim Adamlarinin Fizikteki Buluşlari Nelerdir?

Bilim Adamlarinin Fizikteki Buluşlari Bilim Adamlarinin Fizikteki Buluşlari Nelerdir? BİLİM ADAMLARININ FİZİKTEKİ BULUŞLARI :

1897Dilieter Zeeman Joseph John Thomson;
Zeeman, ışığın bir atom içindeki yüklü parçacıkların hareketi sonucu yayımlandığını
bulduThomson’da , elektronu keşfetti

1900: Max Planck:
Karacisim ışınmasını kuantum enerji yayımı ile açıkladı Kuantum kuramı böylece doğmuş oldu

1914:James Franck Gustav Hertz ;
bir elektron saçılım deneyiyle duragan durumların varlığını doğruladı

1923: Arthur Compton;
x- ışınlarının elektronlarla etkileşimlerinde minyatür bilardo topları gibi davrandıklarını gözlemledi Böylece ışığın parçacık davranışı hakkında yeni kanıtlar ortaya koydu

1924: Erwin Schrödinger;
kuantum fiziğinin, “dalga mekaniği” diye adlandırılan yeni bir betimlemesini geliştirdi Yeni kavram daha sonra “Schrödinger denklemi” diye adlandırılan, bilimin en önemli formüllerinden birinide kapsıyordu

1924: Satyedra Nath Bose Albert Einstein;
Kuantum parçacıklarını saymak için daha sonra Bose-Einstein İstatistiği diye adlandırılacak olan yeni bir yöntem buldular Ayrıca uç , derecelerde soğutulmuş atomların tek bir kuantum durumuna yoğuşacaklarını önerdiler “Bose-Einstein Yoğunlaşması” 1990’lı yıllarda deneysel olarak gerçekleştirildi

1925:Wolfgang Pauli;
Aynı özelliklere sahip fermiyon türü iki parçacığın, aynı enerji düzeyinde bulunamıyacağını söyleyen “Dışlama İlkesi”ni açıkladı

1926;Erwin Schrodinger;
Kuantum fiziginin,"dalga mekanigi" diye adlandirilan yeni betimlemesini gelistirdi

1926: Enrico Fermi Paul A-M Dirac;
İki bilim adamı, kuantum mekaniğinin parçacıkları saymak için yeni bir yola gereksinme duyduğunu belirlediler “Fermi-Pirac istatistiği”katıhal fiziğine kapıyı aradı

1928: Dirac;
Elektronun karşı maddenin varığını da öngören relativistik bir kuramını ortaya koydu

1934: Hideki Yukawa;
Çekirdek kuvvetlerinin, mezon denen ağır parçacıklarca ilettiği düşüncesini ortaya attı Bunların elektromanyetik kuvvete aracılık eden fotonlarla benzer işlev yaptığını öne sürdü

1946-48: Isidor ıRabi Willis Lamb Polykarp Kusah;
Dirac kuramında tutarsızlıklar keşfetti

1964: John S Bell;
“Bell eşitsizlikleridenen deneysel bir testle kuantum mekaniğinin bir sistem için en eksiksiz tamamı verip vermediğinin sınana bileceğini söyledi

1964: Murray Gelln – Mann;
Madde parçacıklarını oluşturan ve kuark adı verilen temel parçacıklarla ilgili bir model geliştirdi Kuarkların varlığı 1969 yılında deneysel olarak kanıtladı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com