Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
asitler, hakkında, karboksil, karboksilli, türevleri

Karboksilli Asitler Ve Türevleri - Karboksil Nedir Karboksilli Asitler Hakkında

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

KARBOKSİLLİ ASİTLER VE TÜREVLERİ
Karboksilli asitlerin fonksiyonel birimi karboksil (-COOH) grubudur Görüldüğü gibi karboksil grubu ve –OH grubundan oluşmuştur Gruptaki C atomu SP2 hibritleşmesi yapmıştır Oksijenin elektronegativitesi C dan büyük olduğundan (δ-), C atomu ise (δ+) yüklüdür Bu durumda molekül polardır

KA ler günlük yaşantımızda kullandığımız pek çok doğal ve yapay bileşiğin yapısında bulunur Sirkeye ekşiliğini veren asetik asittir (sirke asiti) Aspirin ve limon da karboksil grubu içeren maddelerdir Isırgan otunun dokunduğu yeri yakması ve karıncaların ısırdıkları yeri yakmalarının nedeni formik asitten kaynaklanır Bozulmuş tereyağının pis kokusu bütirik asitten kaynaklanır

karboksil nedir, karboksiller, karboksilli asitler karboksilli asit türevleri ,karboksilli asit nedir,dikarboksilli asit ,karboksil asitler ,karboksilli asitlerin türevleri ,et türevleri nelerdir, karboksilli kimya,kimya karboksil grubu, karboksilli asitler yıllık ödev, dikarboksilli asit türevi, karboksil ne demek

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com