Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, bizmut, genel, hakkında, kulla, nerelerde

Bizmut Bizmut Nedir? Bizmut Hakkında Bizmut Bilgi Bizmut Genel Bizmut Nerelerde Kulla

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bizmut Bizmut Nedir? Bizmut Hakkında Bizmut Bilgi Bizmut Genel Bizmut Nerelerde Kulla

Bizmut Bizmut Nedir? Bizmut Hakkında Bizmut Bilgi Bizmut Genel Bizmut Nerelerde Kullanılır
Bizmut Bizmut Nedir? Bizmut Hakkında Bizmut Bilgi Bizmut Genel Bizmut Nerelerde Kulla Bizmut (Bi):
Bizmutun, katı hale geçerken %3,32 oranında genleşmek gibi ilginç ve farklı bir özelliği vardır Bu yüzden alaşımları, yüksek sıcaklıklardan zarar görebilecek malzemelerin yapısında kullanılmaya son derece uygundur Bu alaşımlar ayrıca, bizmutun soğudukça genleşme özelliği nedeniyle, sıvı olarak döküldükleri kapta soğuyup katı hale geçerken, kabın şeklini alırlar Kalay ve kadmiyum gibi metallerle oluşturduğu, erime noktası düşük alaşımlar, yangın alarmları ve söndürücü güvenlik donanımlarının yapımında kullanılır İşlenebilir demir yapımında ve akrilik elyaf eldesinde katalizör olarak kullanılır Bilinen en yüksek elektronegatifliğe sahiptir Lastik üretiminde, cam ve seramik sanayinde, eczacılıkta ve parfümeride de kullanımı vardır Isıluç olarak da kullanılan bizmut, nükleer santrallerde U-235 ve U-233 izotoplarını içeren yakıtların taşınmasında kullanılmaktadır MnBi'den elde edilen "Bismanol" adlı alaşım, yüksek kaldırma kuvvetine sahip, kalıcı bir mıknatıstır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com