Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ihtilalin, süvarisi

İhtilalin Süvarisi

Eski 09-07-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İhtilalin Süvarisi

Tabii ki fiili hareketi yapan gençlerdir Bir süvari atını nereye saklasın, bir teğmen tankını nereye saklasın? Tank çuvala sığmaz Onlara bu yolu gösteren biziz Bizi asın, bu çocuklara yazık etmeyin"
- Fethi Gürcan-

"Ankara Merkez Cezaevi'nde hummalı bir hazırlık vardı Her şeyin çok gizli tutulması emri ilgili birimlere ulaşmıştı Cezaevi müdürü infaz için bir imam ile bir cellat bulmuştu İnfaz sonunda, imama 300, cellata 500 lira ödenecekti

Üzerinde Harbiye rozetinin takılı olduğu siyah dik yakalı kazağını, gri pantolununu giydi, yanındakilerle birlikte cezaevi müdürünün odasına kararlı adımlarla yürüdü, beyaz idam gömleğini giydi İnfaz yerine giderken de aynı soğukkanlılık içindeydi Darağacına doğru hızlı adımlarla yürüdü, sehpaya çıktı Cellata, "Kendi işimi kendim görürüm" dedi ve "memleket için hayırlı olsun" diye bağırdıktan sonra ayağının altındaki sandalyeyi tekmeledi Saat 0255'i gösteriyordu"
(Arka Kapak)

Türkçe
380 s -- 2 Hamur -- 14 x 23 cm
İstanbul, Şubat 2004
ISBN: 9752931839

Binbaşı Fethi Gürcan'ın hayatı, mücadelesi ve hatta ismi, yıllarca sinsice sansür edilmiş halktan ve yeni kuşaklardan saklanmıştır Ölümünden kırk yıl sonra Nesrin Turhan adlı genç bir gazeteci ve yazar, sanki bu ailenin bir çocuğu olarak yaşamış ve sanki Fethi Gürcan'la omuz omuza ihtilal arkadaşlığı yapmışçasına, içten, samimi, doğru ve çok güzel bir anlatım diliyle, bir efsanenin tanıtımını "İHTİLALİN SÜVARİSİ" adlı kitapla yapıyor Nesrin Turhan Gürcan ailesinin ve o dönemi yaşamış veya tanıklık etmiş bir çok insanın gözlemlerini ve birikimlerini ciddi bir araştırma sonucunda ortaya çıkararak başarıya ulaşmamış bir ihtilalin hikayesini güzel Türkçe'si ile bizlere aktarıyor Kitap aynı zamanda ailesine, mesleğine bağlı bir ihtilalci subayın hayat hikayesi Kitabın beni etkileyen en önemli yanlarından biride arka planda bütün yükü taşıyan cefakar, yürekli bir annenin ve eşin hikayesi olması Esma hanımefendiyi tanıdım Onunla çok sohbetlerim oldu Dikkatimi bir şey çekti, acılar içinden süzülüp gelmiş, Esma teyze olan bitenden hiç şikayet etmiyordu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com