Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Bebek & Çocuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anneler, bekar, çocuklu

Çocuklu Bekar Anneler

Eski 09-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çocuklu Bekar Anneler

Bütün dünyada bir tek güzel çocuk var Her anne gibi, ben de onun benimki olduğunu düşünüyorum! Minicik düğme burnu, yıldızdan yapılmış gözleriyle, devamlı gülen bir bebeğe sahiptim artık o doğduğu zaman Büyüdü, pek bir şey değişmedi 10 yaşında genç bir kız şimdi ve hala küçük güzel bir burnu, içinde yıldızlar parlayan kahverengi gözleri ve herşeyi komik görüp, değilse de komikleştiren bir mizacı var Özellikle tokalarla tutturup uzatmaya çalıştığı saçlarını da unutmamak lazım tabii! Onunla olup, bir şeyi ciddiye almak ne mümkün… Beni de neşesiyle sarıp, kendi dünyasına götüren, duygusal, yaşından olgun genç bir kız benim çocuğum
Bir şey değişmedi dedim ya Hayatımızda çok şey değişti aslında Ve belki her şeyi komik açıdan görmeye çalışan ve komikleştiren karakterim, olgunluğunu da bu değişen şeylere borçludur Diclesu ya da onu çağırdığımız adıyla, Dici…
Dört yaşındayken, ayrılığımız sonucu, babasının evden gitmesiyle değişen düzenimiz, evde, artık babasız geçen yeni bir yaşam O ve ben O günden beri başbaşa, kendimize yetiyoruz Pek çok boşanmış anne ve çocuğunun yaptığı gibi… Hayatımızı yeniden kurduk İçinde bazen acılar olsa da, kendimize yepyeni bir dünya yarattık Anne-çocuk, birlikte yemek yaptık, kitaplar okuduk, yağlıboya resimler yapıp, yaşantımızı renklerle boyadık Şampiyonluklarda turlar attık, bayraklar salladık, playstation’da maçlar yaptık, hep ben yenildim Çoğu yılbaşını başbaşa, yalnız geçirdik Küsmedik yalnızlığa, Edith Piaf’la dans edip, şarkılar söyledik; padam, padam, padam…
Boşanmayı çocuğa anlatmak
Boşanmanın negatif etkilerini, bölünmüş ailelerdeki her çocuk mutlaka yasar Bunları minimize edecek unsurlardan biri de çocukla sağlıklı bir İletişim kurmak Genelde yetişkinlerin çocuklarıyla iletişimde yaptığı en büyük yanlış onları çocuk olarak görüp, “o anlamaz” deyip, çocuklara herşeyi net anlatmamak Oysa herşeyin çok farkında olan çocuklar, farkında oldukları şeyin, detayları anlatılmadığı için endişeye kapılırlar Anne babaya güvenleri sarsılır Boşanırken, çocuklara rahat ve net bir şekilde, sade cümlelerle, olayı anlatmak, ona güven vermek gerekiyor Boşanmanın tüm safhalarında bir pedagogdan yardım istenebilir Bu sayede her şey daha kolay atlatılacaktır
Bir çocuğunuz olduğu sürece, boşandığınız kişiyle bağınızı tamamen koparmanıza imkan yok Arada ne yaşanırsa yaşansın, çocuğun ruh sağlığı açısından en doğrusu, ayrılınan eşle sürmek zorunda olan ilişkiyi, en medeni şekilde devam ettirmeye çalışmak Böylece çocuk, boşanmanın onun üzerinde bırakacağı negatif etkileri minimumda yaşamış olacaktır Eski eşinize olumsuz duygularınız varsa bile, bunları kendinize saklamakta ve çocuğa yansıtmamakta fayda var Özellikle erkek çocuklar babayı model ve kahraman olarak aldıkları ve kendilerine güvenlerini, babalarıyla kendilerini özdeşleştirerek geliştirdikleri için, babaya anne nedeniyle duyacakları öfke, çocukların özgüven duygularım da zedeleyecek, kendilerine az güvenmelerine neden olacaktır
Kahraman bekar anne olup herşeye yetmek
Boşanma yaşanmış ailede genelde sorumluluğun ağırlığı her zaman annenin üstünde demektir Çocuğun okul hayatı, ders çalışması, okul toplantıları, spor, resim, müzik gibi yan aktivitelerinin planlanması, arkadaşlarıyla bir araya gelmesi, sinema, tiyatro, dışarıda yemek gibi aktiviteler içeren sosyal hayatı, annenin kontrolünde gelişmiyor mu? Kaç baba bunları üstleniyor? Bu sayı eminim çok çok az Babalar çocuklarım hafta sonu alıp, İki gezdirip, “süper baba” olduklarım sanıyorlar genelde! İşine, kendine ve çocuğuna yetmeye çalışırken, sosyal hayatı kısıtlanan ve kendine çok az vakti kalan da anneler oluyor işte Bir de hem anne, hem baba rolünü üstlenmeye çalışan anne, bazen aşırıya kaçıp, çocuğunu aşırı koruma altına almaya çalışıp, çocuğun daha korunmasız, kendi kararlarını almakta zorlanan ve hatta bağımlı bir kişilik oluşturmasına neden olabiliyor, aman dikkat!
Çocuklu bekar anne yeniden evlenir mi?
Evlenir tabii! Neden evlenmesin Ama mutlaka çocuksuz bekar olmakla, çocuklu bekar olmak arasındaki bir takım farklılıklarla Çocuğunuz, hayatınızda yeni birinin olmasına ya da hatta yeniden evlenmenize, tedirginlik ve olumsuzlukla yaklaşabilir Çocuklar, annenin her arkadaşına “anneyi kendisinden çalacak potansiyel varlık” gözüyle bakarlar işte bu endişesini, onunla arkadaşlık kurarak, net iletişimle yok edebilirsiniz Erkeklerin çocuklu bekar anneye bakış açısına gelince… Sevgi ve erkeğin karakteri bakış açısının temelini oluşturuyor Yeterli sevgi varsa aşılmayacak problem yok Hatta problem olarak görülecek bir durum da yok Çocuğunuz Tanrı’nın bir hediyesi size Bu hediyeyi problem olarak gören varsa, kapı orada! Bekar anne olmanın bütün koşturmacası içinde, çocukla mutlu bir hayat yaşamanın sırrı, insanın kendi içinde başlayıp kendi içinde bitiyor Her şey, sizin bakış açınızda gizli aslında Yaşama baktığınız pencere, geçmişte yaşanan acılar ve mutsuzlukları, gelecek korku ve endişesini, şu anın olumsuz yanlarını içeriyorsa, bugününüz ve geleceğiniz de, sizin kendi çizdiğiniz bir mutsuzluk tablosu olarak gelişecektir Siz geçmişi ve geleceği bir kenara bırakıp, şu an sahip olduğunuz güzellikleri fark ederseniz, kendi içinizdeki aydınlığı bulup dışarı çıkartırsanız, iç ışığınız bugününüzü aydınlatacak ve çocuğunuzla paylaştığınız anınızı güzelleştirecektir Mutluluk, suda yayılan halkalar, çocuklar da annelerinin aynadaki aksi gibidir Siz mutluysanız, çocuğunuz da mutlu olur Biz kahraman bekar anneler değil miyiz? Her şeye yeten, herşeyi yapabilen! Bugünü ve yarını güzelleştirmek de bizim elimizde işte Yepyeni bir yaşam bekliyor bizi çocuğumuzla ve yeni ümitler, yeni güzellikler…
Ben aksama Diclesu’yla birlikte domates çorbası ve spagetti pişirip -ben ona asistanlık ediyorum, aslında o pişiriyor-, maket gemi boyayacağım Siz n’apıyorsunuz bu akşam?

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com