Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hitit, kralları

Hitit Kralları

Eski 10-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hitit Kralları

Hitit kralları

Hitit kralları listesi

Hitit krallarının isimleri

Hitit kralları hakkında bilgi

Hitit kralları

Hitit krallarının sırası ve saltanat süreleri Boğazköy'de açıga çıkarılan Hitit arşivleri ve mühürleri kullanılarak oluşturulmuş, ayrıca Hititlerin çağdaşı olan diğer Orta Doğu kaynaklı arşivlerle de desteklenmiştir Buna rağmen listede boşluklar vardır Anadolu'da Asur ticaret kolonisi devri sonu ile Hitit devletinin kuruluşu arasındaki zaman dilimi yani yaklaşık olarak Anitta'dan Labarna'ya kadar olan devir için henüz yeterli bilgi bulunmamaktadır Çeşitli tarihçiler tarafından bazı isimler ileri sürülmüşse de (Tudhaliya, PU-Šarruma, Kantuzzili vs) bunlar tartışmaya açıktır Ancak 1986 yılında Boğazköy'de bulunan ve 1993 yılında yayınlanan haç şekilli (krusiform) mühür ilk Hitit kralları Labarna ve Hattuşili'nin öncesinde Huzziya isimli bir kral olduğunu göstermiş ve kabul bulmuştur

Orta krallık dönemine ait çok az belge olduğu için özellikle kralların saltanat süreleri hakkında pek bir bilgi yoktur Aşağıda verilen bütün tarihler takribidir ve "orta" kronolojiye dayanmaktadır Listede görülen II Hattuşili gerçekte mevcut olmayabilir ve mevcutsa bile krallık sırası kesin değildir Genç Tudhaliya'nın da hiç krallık yapamadan öldürülmüş olması muhtemeldir

Hitit krallarının isimleri

Alluvamna

Ammuna

I Hantili

I Hattuşili

III Hattuşili

I Huzziya

I Muvatalli

I Zidanta

II Hantili

II Hattuşili

II Huzziya

II Zidanta

IV Tuthaliya

Labarna

I Murşili

II Murşili

Pithana

I Şuppiluliuma

Tahurvaili

Telepinu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com