Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
2011, kontenjanları, üniversitelerin

Üniversitelerin Kontenjanları 2011

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Üniversitelerin Kontenjanları 2011

Üniversitelerin kontenjanları 2011

2012 Üniversitelerin Yeni Bölümleri

Üniversitelerin Yeni Açılan Kontenjanları 2012

2012 Üniversitelerin Yeni Bölümleri

Bu yıl devlet üniversitelerinde tam 37903 yeni lisans (4 ve üzeri yıl eğitim veren yükseköğretim programları) programları kontenjanları açıldı

niversitelerin 2011-2012 akademik yılı kontenjanları beklendiği gibi geçen yıla göre yüzde 7,3 oranında artış gösterdi Bu artışla yükseköğretim programları kontenjanı 708 bin 274'den 759 bin 668'e yükseldi

Lisans programlarının kontenjanları geçen yıla göre yüzde 15,4 oranında artarken ön lisans programları 2,6 oranında azaldı Yüzde 15,4 oranında artış gösteren lisans programları kontenjanı 431 bin 768'e çulaştı

Lisans programı kontenjanları arasında 37903 kontenjan, devlet üniversitelerinde yeni açılan yükseköğretim programlarından oluşuyor Devlet üniversitelerinde 37903 yeni açılan lisans programı kontenjanı bulunması olduk iyi bir rakam Bununla birlikte bu yeni lisans kontenjanlarının 21 binini ilk defa açıköğretim fakültesi açan istanbul ve Erzurum Atatürk üniversitelerinin kontenjanlı açıköğretim programları oluşturuyor

Geriye kalan yaklaşık 17 bin kontenjanın arasında ise aslan payını MF puan türünden öğrenci alan programlar oluşturuyor

Devlet üniversitelerinde yeni açılan lisans programları arasında tıptan diş hekimliğine, hukuktan rehberlik ve psikolojik danışmanlığa, sınıf öğretmenliğinden Türkçe öğretmenliğine, gazetecilikten halkla ilişkilere, bilgisayar mühendisliğinden, mekatronik, elektonik haberleşme ve raylı sistemler mühendisliğine çok çeşitli ve adaylar tarafından rağbet gören yeni lisans programları bulunuyor

Devlet üniversitelerinde yeni açılan lisans programlarının puan türlerine göre dağılımı şöyle;

YGS-1 (YGS-1,2,4,5,6) puan türleriyle öğrenci alan yeni açılan devlet üniversiteleri lisans programı kontenjanı, 3 bin 200

TS (TS-1 ve TS-2) puan türleriyle öğrenci alan yeni açılan devlet üniversiteleri lisans programı kontenjanı, 2 bin 685

TM (TM-1,2,3) puan türleriyle öğrenci alan yeni açılan devlet üniversiteleri lisans programı kontenjanı, 4 bin 690

MF (MF-1,2,3,4) puan türüyle öğrenci alan yeni açılan devlet üniversiteleri lisans programı kontenjanı, 5 bin 713

DİL (DİL-1 ve DİL-3) puan türüyle öğrenci alan yeni açılan devlet üniversiteleri lisans programı kontenjanı, 615

Puan türü bulunmayan yeni açılan 21 bin kontenjanlı açıköğretim programını ise herhangi bir YGS puan türünden 140 ve üzeri puan alan her aday tercihlerinde gösterebiliyor

Bazı lisans programlarının devlet üniversitelerinde yeni açılan kontenjanları ise şöyle;

Tıp Fakültesi: 280

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık: 255

İlgöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği: 260

İktisat+İşletme+Kamu Yönetimi: 2050

Türk Dili ve Edebiyatı: 525

Hangi devlet üniversitesinde hangi yeni lisans programları açıldı ve kontenjanları ne kadar? Hangi lisans programının na kadar yeni kontenjanı oldu? Detaylı bilgilere ulaşmak için--->tıklayınız

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com