Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Bilim Teknik ve Teknoloji Merkezi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, cadı, geleceğimiz

Bilgi Çağı Ve Geleceğimiz

Eski 10-15-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bilgi Çağı Ve Geleceğimiz

Bilgi Çağı ve geleceğimiz

Açıkcası bu konuya ne başlık vereceğime bir türlü karar veremedim Çünkü bilgiye dair birden fazla konuya değineceğim İlki, bilginin kendini ikiye katlama hızı Web tasarımcısı Mehmet Doğan'ın kendi sitesinde yazdığı bir yazıdan alıntı yapacağım

"1930 yılındaki yazılmış, kaydedilmiş bütün bilgiler, 1960 yılına gelindiğinde kendini ikiye katladı Düşünün yıllarca (yani duvara yazılan geyik resminden tutunda ders kitaplarına kadar her bilgi) 30 yılda kendini ikiye katladı Zaten bu nedenle hani o kuşak farkı denen şeyler söylenmeye başlandı Hani annem-babam beni anlamıyor dediğimiz olay Neden? Çünkü anne-babanın öğrendiği bilgiler çocuklarının öğrendiğinin yarısı kadardı ya da farklıydı 1970lere geldiğimizde bilginin kendini ikiye katlaması yalnızca 7 yıl aldı İçinizde kaç kişi Pluto'nun bir gezegen olduğunu okudu okul yıllarında? Kaç kişi aydan Çin Seddi'nin görülebileceğini öğrendi? Visa şirketinin kurucusu Dee Hock diyor ki:

"Sorun birilerine yeni bir şeyler öğretmek değil Asıl sorun, o kişinin eski bilgilerini unutmasını sağlayabilmek"

Ve bilginin çoğalması, kendini ikiye katlaması durmuyor Günümüzde bilgi kendini her 2 senede bir ikiye katlıyor 2 sene! Düşünsenize, 2 sene öğrendiğiniz bilgilerin bir kısmı ya bugün geçerli değil ya da yanlış Bu dediklerimi özellikle Internet sektöründe çalışanlar çok daha iyi anlayacaktırlar İşin en korkutucu yani esasında bugünler değil Eğer IBM'in yaptığı araştırmaları takip ediyorsanız biliyorsunuz ki 5 sene sonra bilginin kendini ikiye katlama sureci 11 saat olacak"

Bilginin artış ve kendini ikiye katlama hızı gittikçe azalıyor Bunun en büyük sebebi, iletişim imkânlarının sürekli gelişmesi Bilginin artışında en büyük pay, şüphesiz Internet'in

Bilgi bu hızda artınca, tabi ki yetişemiyoruz Bilgiye sahip olan devletler çağımızı yönettiği gibi, geleceği de yönetecek İşte gerçek Bilgi Çağı, burada anlamını buluyor Bu gelişme hızı beni de korkutuyor açıkcası Çünkü yaşamın bu artan hızı, bir çok şeyi gözardı etmemize sebep oluyor

Bilginin artış hızı, aynı zamanda bilgi kirlenmesindeki artışı da beraberinde getiriyor Yani yanlış bilgi, taraflı bilgi gibi Her kaynağa bir anda erişemediğinize göre, eriştiğiniz ilk kaynaklardaki bilgilere inanmak durumunda kalıyorsunuz

Türkiye olarak genç bir nüfusa sahip olmamıza ve bir internet patlaması yaşamış olmamıza rağmen bilgi ve iletişim teknolojileri alanında pek de ielride olduğumuz söylenemez Bunun sebebi de genel eğilimin "tüketicilik" olması Bilgi üretme yönünde çabalayan insanların, sadece bilgiyi almak isteyenlere oranındaki dengesizlik, yerimizde saymamıza sebep oluyor malesef

Ve ben gelecekte ne olacağını gerçekten çok merak ediyorum Bilgi ve iletişim teknolojilerinde bu müthiş artış hızı bizi nereye götürecek? Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz, sistemin bir parçası haline gelmiş, sorgulamayan, sadece tüketen, otoriteye daima boyun eğen karakterlerden biri mi olacağız yoksa?

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com