Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Sorularla İslamiyet

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cevaplar, ilgili, seferilikle, sual

Seferilikle İlgili Sual Ve Cevaplar

Eski 10-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Seferilikle İlgili Sual Ve Cevaplar

Seferilikle İlgili Sual ve Cevaplar
Hakkında Seferilikle İlgili Sual ve Cevaplar

Sual: Sekiz senedir Bursa'da yasiyorum Bayram tatilinde dogum yerim olan Izmir'e gidecegim Izmir’de iken namazi seferi olarak mi kilacagim?
CEVAP
Yolda seferi olursunuz Izmir’de seferi olmazsiniz

Sual: Van’da dogdum, Istanbul’da yeni evlendim, burada kalacagiz Vatan-i aslim neresi?
CEVAP
Herkesin bir vatan-i aslisi olur Evlendiginiz yer neresi ise, vatan-i asliniz orasidir Ileride beyiniz, baska bir yere gider ve temelli orada kalmaya niyet ederse, evlenilen yer vatan-i asli olmaktan çikar Evinizin bulundugu yer, vatan-i asliniz degilse, evinize gitmekle mukim olmazsiniz, seferi olursunuz

Sual: Tekirdag'da üniversitede okuyan, vatan-i aslisi Istanbul olan ve Maliki mezhebini taklit eden hanefi bir ögrenci; her Pazartesi Istanbul'dan çikiyor Tekirdag'a gidiyor Orada yurtta kaliyor ve Cuma günü Tekirdag'dan çikip, Istanbul'a geliyor Bu ögrenci Tekirdag'da iken 4 rekatlik farz namazlarini kaç rekat olarak kilmali?
CEVAP
Tekirdag’da ve yollarda iki rekat kilmasi gerekir Istanbul vatan-i aslisi olmasa idi, Istanbul’da da seferi olurdu

Sual: Kimse bulunmayan bir dag basina veya ev bulunmayan bir adaya 15 günden fazla kalmak üzere kamp kuran kimse mukim sayilir mi?
CEVAP
Kamp ev sayildigi için mukim olunur Çadirsiz kalinirsa misafir olur Çünkü ev olmayan adada, çölde çadirsiz kalan kimseler ise, mukim olmaz (Redd-ül-muhtar)

Sual: Bir yere temelli yerlesmek nasil olur?
CEVAP
Ben artik dogdugum veya evlendigim yere gitmeyecegim, hep Istanbul’da kalacagim demisse, Istanbul vatan-i aslisi olur Burasi vatan-i aslisi olunca ana babasinin evine de gitse, dogdugu yere de gitse 15 günden az kalinca seferi olur 15 günden fazla nereye giderse gitsin orada mukim olur

Sual: Istanbul Anadolu yakasinda oturmaktayim Bazen müsteri ziyareti için Izmit'e gidiyorum (sabah gidip aksam geliyorum) Istanbul-Izmit arasi mesafe yaklasik 100 km Maliki mezhebini taklit ediyorum Izmit’te iken veya gidis dönüs yolunda iken seferi oluyor muyum?
CEVAP
Kilometre, evinizden çikip ilk mezarlik, fabrika, kisla gibi belli yerden hesap edilir Eger gittiginiz yer 104 km ise, seferi olursunuz Daha asagi ise olunmaz Seferi olunca çikistan itibaren seferi olunur Yolda da dört rekatli namazlar iki rekat olarak kilinir Giris ve çikis günleri dahil 6 gün kalan mukim olur, bes gün kalan seferi olur, daha az kalan da seferi olur

Sual: Dogum yerim Izmir, burada 3 yasina kadar yasamisim Buradan sonra Erzincan’da 3 sene, Diyarbakir’da 5 sene, Ankara’da 15 sene yasadim 4 seneden beri de Istanbul’da yasamaktayim Eger ben Izmir'e 3 günden az kalmak için gidersem Izmir’de seferi mi olurum yoksa mukim mi? Bu sorum daha önce yasadigim iller için de geçerli
CEVAP
Izmir vatan-i asliniz, diger bütün iller vatan-i ikamet olur Izmir’e bir saatligine de gitseniz mukim olursunuz, seferi olunmaz

Sual: Memleketim Konya Istanbul’da çalisiyorum Evli degilim 1 haftaligina Konya’ya ailemin yanina gidiyorum 1 hafta müddetince seferi miyim?
CEVAP
Memleketiniz degil, dogum yeriniz Konya ise, ancak yolda seferi olursunuz Konya'da mukim olursunuz, yani namazlari Konya’da iken kisaltmazsiniz

Sual: Sik sik tatil olmasi nedeniyle memleket ve görev yerimiz arasinda mekik dokumaktayim Kendi memleketimizden görev yerine giderken (104 km’den fazla), veya tam tersi iken, namazlarimizi seferi mi yoksa normal mi kilmaliyiz?
CEVAP
Yollarda seferi kilarsiniz Temelli ikamete niyet ettiginiz yer yoksa, evlendiginiz yer neresi ise orasi vatan-i aslinizdir Oraya girince bir gün veya bir saat bile kalsaniz namazlari tam kilarsiniz Baska sehirlerde ise15 günden az kalirsaniz seferi kilarsiniz

Sual: Ankara’da ikamet eden ayni zamanda talebe olup evli olmayan bir bayan (Babasinin dogum yeri ve memleketi Urfa, kendi dogum yeri Ankara) Urfa’ya 10 günlügüne giderse (Hanefi mezhebinde olup dis dolgusu oldugu için Maliki’yi taklit ediyor) yolda ve oraya gidince seferilik durumu nasil olur?
CEVAP
O bayanin dogum yeri Ankara’dir, Ankara vatan-i aslisidir Urfa’ya giderken yolda seferi olarak namazlarini kilar Urfa’da giris çikis günleri dahil 5 günden fazla kalacagi için seferi olamaz, mukim olur, yani namazlarini tam kilar, kisaltamaz Yolda dört rekatlik farzlari iki kilar, üç rekatliklari aynen kilar, sünnetleri ise vakit müsaitse kilar, degilse kilmaz

Sual: Seferi olan kimse Cuma günü zuhr-i ahiri iki rekat mi dört rekat mi kilar?
CEVAP
Iki rekat kilar

Sual: Bir süre için Amerika’dayiz Namaza eve yetisemeyecegimiz zaman arabayi bir kenara çekip kibleyi bularak ayaklarimizi altimiza toplayarak araba içinde imayla namaz kiliyoruz, olur mu?
CEVAP
Ayakta kilmalisiniz Ayakta kilma imkani yoksa o zaman oturarak bahsettiginiz sekilde kilabilirsiniz Fakat ayakta kilinacak yerler bulunur Baskalarinin namaz kilarken kadinlari görmeleri namazi bozmaz

Sual: Bir kimsenin vatan-i aslisi Istanbul, namazda Maliki mezhebini taklit ediyor Çalistigi is yerinden 21 gün yillik iznini alarak yola çiksa, niyet olarak ta 2 gün Bursa’da 6 gün Izmir’de 8 gün Nigde’de birkaç gün Mersin’de ve günü birlikte Hatay’a giderim diye niyet etse, gittigi yerlerde bu kisi namazlarini nasil kilar?
CEVAP
Hanefi olanlar hep seferi olarak kilar Maliki olanlar da giris çikis günleri hariç, 4 gün kaldiginiz yerler mukim, üç gün kaldiginiz yerlerde seferisiniz

Sual: Istanbul, New York gibi çok büyük sehirlerde sehrin bir ucundan digerine 104 km den fazla mesafe varsa, sehrin içinde bir ucundan digerine gidince seferi olunur mu?
CEVAP
Evet Beylikdüzü’nden Avcilar’dan çikip Izmit’e gidilse, hemen hemen yollarda bos yer yok, sanki bir sehir gibi Kilometreyi geçerse seferi olur Ankara’ya kadar evler bitisik olsa, hepsi bir sehir olsa yine seferi olur

Sual: Vatan-i aslim Manisa Akhisar'dir Istanbul’da oturuyorum Bursa’ya 15 günden az kalma niyeti ile geldim Fakat geldigim günden 3 gün sonra 15 günden daha fazla kalmaya niyet ettim Acaba bu üç günlük namazi kaza etmem gerekir mi?
CEVAP
Üç gün 15 günün içinde ise seferi olmazsiniz Çünkü niyet ettiginiz günden itibaren 15 veya daha fazla kalmaya niyet etmeniz gerekir Eger, üç gün kaldiktan sonra, yeniden bir 15 günden fazla kalmaya niyet etmisseniz, o zaman mukim olursunuz Üç gündür kildiginiz namazlar da dogrudur, kaza etmek gerekmez Çünkü o zaman seferi idiniz

Sual: Diyelim ki saat 20:35 te yatsi namazi vakti giriyor Saat 21:00 ise sefere çikilacak Yatsi namazi sefere çikilmadan önce mi kilinmali yoksa seferi olunca da kilinabilir mi?
CEVAP
Her iki halde de kilinabilir Eger sefere çikmadan kilinirsa, dört rekat olarak kilinir Sefere çikinca kilinirsa, iki rekat olarak kilinir

Sual: Istanbul’da daimi ikamet eden bir kisi sabah erkenden araba ile yola çikip Adapazari’na gitse öglenin vakti çikmadan Istanbul’a dönse ve ikindi zamaninda da tekrar Adapazari’na dönse ve yatsi vaktinde de tekrar Istanbul’a dönse o günkü namazlari nasil kilacagini izah eder misiniz?
CEVAP
Istanbul’un bir semti vatan-i aslisi ise, ögleyi de orada kilacaksa mukim olarak kilar Yani kisaltmaz, aynen kilar Ikindiyi de Adapazari’nda kilsa, seferi olarak kilar yani kisaltir, iki rekat olarak kilar Yatsiyi da nasil kilacagini biliyorsunuz Istanbul’daki vatan-i asli olarak seçtigi semtinde kilarsa mukim olarak kilar Koca Istanbul bir köy gibi düsünülmez Her yer müstakil bir karye kabul edilir Mesela o kisi Fatih’te oturuyorsa, namazini da Üsküdar’da kilmissa Üsküdar’da seferi olarak kilmasi gerekir

Sual: Ankara’ya gitmek üzere yola çiktim Izmit’e gelince ögle oldu Ögle namazini iki rekat olarak kildim Namazdan çikinca Ankara’ya gitmekten vazgeçtim Izmit’teki islerimi yaptim Ikindi vakti oldu Iki mi dört mü kilacagimda tereddüt ettim Tereddüt edilen yerlerde dört kilinmasini bildirdiginiz için dört kildim Kaç kilmam gerekirdi?
CEVAP
Seferi uzakliga gitmeden, geri dönmeye niyet ettiginiz için, o andan itibaren misafirlikten çikip mukim oldunuz Mukim olduktan sonra da ikindiyi dört kilmak gerekir Ögleyi kilarken seferi oldugunuz için iki rekat kilmakla isabet etmissiniz (Halebi)

Sual: Bekârim Van vatan-i aslim idi Fatihe gelip temelli kalmak üzere yerlestim Ankara’da evlenecegim Ankara’da evlenince vatan-i aslim neresi olur?
CEVAP
Devamli kalacaginiz Fatih vatan-i aslinizdir

Sual: Yolcu, seferden dönerken mukim oldugu yere ne kadar yaklasirsa misafirlikten çikar?
CEVAP
Çikarken misafir oldugu yere gelinceye kadar misafir sayilir Gelince mukim olur

Sual: Vatan-i aslim Van’dir Çoluk çocukla Izmir’e temelli geldik Oteldeyiz Ev tutunca esya gelecektir Çoluk çocuk daha sonra gelseydi vatan-i aslim yine Izmir mi olurdu?
CEVAP
Evet

Sual: Iznik’te ikamet ederken annem, dogum için Bursa’ya gitmis Bursa’da dogmusum 7 gün sonra Iznik’e getirmis Vatan-i aslim neredir?
CEVAP
Iznik’tir Vatan-i süknada doganin, vatan-i aslisi vatan-i sükna olmaz

Sual: Hanimi vefat eden, baska bir yerde evlenince, son evlendigi yer mi vatan-i asli olur?
CEVAP
Evet

Sual: Her hafta Van’dan Bingöl’e gidip geliyorum Her hafta gidecegimi bildigime göre, memuriyet sebebiyle ikamet ettigim Van’da da seferi olur muyum?
CEVAP
Sefere çikilinca seferi olunur Bilmek ve tahminle seferi olunmaz Niyetle is bir arada olunca seferi olur

Bingöl’e gitmek üzere Van’dan çikinca seferi olursunuz Bingöl’den Vana gelince de, bir hafta sonra tekrar gitmeye karar verilmisse, Van’da da seferi olunur

Sual: Vatan-i aslim Mus iken Van’da evlendim Hanim öldü Hâlâ Van’da oturuyorum Vatan-i aslim neresidir?
CEVAP
Baska bir yere temelli yerlesmediginiz müddetçe vatan-i asliniz hep Van olur

Sual: Ankara’da dogdum Memuriyet sebebiyle Samsun’da ikamet ediyorum Bir is sebebiyle Fatih’e gittim 20 gün Fatihte kalmaya niyet ettim Sonra Giresun’a gitmek niyetiyle Fatih’ten çikip Ankara’da 3 gün kaldim Sonra Samsun’a ugradim 3 gün de Samsun’da kaldiktan sonra Giresun’a gittim Giresun’da da 4 gün kaldiktan sonra Samsun’a döndüm Yolda ve ugradigim yerlerde namazlarimi nasil kilmam gerekirdi?
CEVAP
Ankara’da dogdugunuz için vatan-i asliniz Ankara’dir Samsun vatan-i ikametiniz olur Fatih’e giderken ve dönerken yol boyu 4 rekatlik farzlari 2 rekat olarak kilmak gerekir

Fatih’te 20 gün kalmaya niyet edilince, Samsun, vatan-i ikamet olmaktan çikar Fatih vatan-i ikamet olur Sefer niyetiyle vatan-i ikametten çikilinca vatan-i ikamet bozulur Fatihte 15 günden fazla kalinmaya niyet edilince namazlar kisaltilmaz, 4 rekat olarak kilinir Fatih’ten Ankara’ya ugraninca Ankara’da ister bir saat, ister 3 gün kalinsin, Ankara vatan-i asli oldugu için Ankara’da namazlar asla kisaltilmaz Ankara’dan Giresun’a giderken yol boyu yine namazlar kisaltilir Samsuna ugrayinca 3 gün kendi evinde kalinirsa, yine namazlar kisaltilarak kilinir Giresun’a gidince, 15 günden az kalindigi için orada da namazlar kisaltilir Samsun’a geri gelindiginde, 15 günden önce baska bir yere gitmeye niyet etmedikçe Samsun’da namazlar kisaltilmaz

Sual: Ayni sahis, Samsun’da evlense ve ayni yollari gitse namazlarini nasil kilar?
CEVAP
Ankara vatan-i asli olmaktan çikmis, Samsun vatan-i asli olmustur Ankara’da namazlarini kisaltmasi gerekir Samsun vatan-i asli oldugu için kaç günlügüne gelirse gelsin Samsun’da namazlarini kisaltamaz Diger yerler aynidir

Sual: Ayni memur, emekli olup Fatih’e yerlesse, yukaridaki yerlere gitse namazlarini nasil kilar?
CEVAP
Fatih’e temelli yerlesince, Samsun vatan-i asli olmaktan çikar Ankara ise daha önce vatan-i asli olmaktan çiktigi için Fatih haricinde 15 günden az kaldigi yerlerde namazlarini kisaltir

Sual: Ayni sahis, Edirne’ye gitmek üzere yola çiksa, Çatalca’da birkaç gün kaldiktan sonra unuttugu bir seyi almak üzere Fatih’e gelip tekrar Edirne’ye hareket etse, namazlarini nasil kilar?
CEVAP
Edirne’ye gitmek üzere Çatalca’da bulundugu müddetçe namazlarini kisaltir Hatta bugün yarin giderim diye Çatalca’da 15 günden fazla kalsa, yine namazlarini kisaltir

Eger Çatalca’da 15 günden fazla kalmaya niyet ederse, Çatalca vatan-i ikameti olur ve namazlarini kisaltamaz

Unuttugu seyi almak üzere Fatih’e dönmeye karar verince, Çatalca Fatih arasi 104 Kmden az oldugu için namazlarini dört kilar Fatih’te ise, orasi vatan-i asli oldugu için hep dört kilar

Tekrar Edirne’ye hareket etmek üzere yola çiksa, çikistan itibaren namazlarini kisaltarak kilar

Sual: 15 günden fazla kalmak niyetiyle Ankara’dan Fatih’e gittim Fatih’e gelince isimin birkaç günde bitecegini anladim Yani 15 günden fazla kalmayacagima karar verdim Fatih’te seferi miyim, mukim miyim?
CEVAP
15 günden az kalmaya karar verdiginiz andan itibaren seferisiniz

Sual: Vatan-i aslim Bursa iken Adana’da evlenip bir gün kaldiktan sonra Ankara’ya geldim Temelli yerlesme niyetim yoktur Vatan-i aslim neresidir?
CEVAP
Evlenilen yer vatan-i asli olur Dogdugu yer vatan-i asli olmaktan çikar Sizin vatan-i asliniz Adana’dir Ankara’ya temelli yerlesmeye niyet ederseniz Ankara vatan-i asliniz olur

Sual: Vatan-i aslim Adana’dir Ankara’dan Bursa’ya 2 günde bir gidip geliyorum Soförlük yapiyorum Hem Ankara’da hem Bursa’da evim var Ankara ve Bursa’da seferi olur muyum?
CEVAP
Evet, hem Ankara’da, hem de Bursa’da seferi olursunuz 15 günden fazla kalmaya niyet etmedikçe hep seferi olursunuz Eger Adana’ya giderseniz, orasi vatan-i asliniz oldugu için seferi olmazsiniz Vatan-i aslide bir saat de kalinsa seferilik sona erer

Sual: Eskisehir’de ikamet ediyorum Vatan-i aslim Adana’dir Eskisehir’den çikip gezerken niyetsiz 45 km uzakliktaki Bozüyük’e ugrayinca, Ankara’ya gitmeye karar versem, Eskisehir üzerinden veya Eskisehir’e ugramadan Ankara’ya gitsem, namazlarimi nasil kilarim?
CEVAP
Eskisehir’e ugramazsaniz, Bozüyük’ten çikistan itibaren seferi olursunuz Eskisehir’e ugrarsaniz, Eskisehir’de mukim olursunuz Fakat Ankara’dan dönerken Bozüyük’e gitmeye niyet etseniz, Eskisehir üzerinden dönseniz, Eskisehir’de seferi olursunuz

Sual: Fatih’te talebeyim Her cumartesi günü bir is için seferi uzakliga gidiyorum Seferden dönüste de, bu hafta da falan yere gidecegim diye niyet ediyorum Fatih’te seferi olur muyum?
CEVAP
Sefere gitmekten vazgeçmediginiz müddetçe hep seferi olursunuz

Sual: Seferilik, yatsi namazini kerahet vaktine birakmak için özür olur mu?
CEVAP
Evet, özür oluyor

Sual: Bir ay kalmak üzere, Van’dan Mus’a gittim 2 gün kalinca, dönmeye karar verdim Karardan itibaren seferi miyim?
CEVAP
Evet

Sual: Sariyer’den Van’a gitmek üzere, vapurla bogazdan karsiya geçen seferi olur mu?
CEVAP
Evet, karsiya çikinca seferi olur

Sual: Erenköy’den Edirne’ye giden, Karacaahmed’i geçince mi seferi olur?
CEVAP
Evet

Sual: Kabatas’tan Izmir’e vapurla giden, ne zaman seferi olur?
CEVAP
Kabatas sinirini geçince

Sual: Vatan-i aslim Izmir’dir Fatih’te ikamet ediyorum Her hafta Bursa’ya gelip üç gün sonra Fatih’e dönüyorum Hep seferi olur muyum?
CEVAP
Evet, hep seferisiniz

Sual: Sefere yalniz çikarken, birkaç arkadasa (Sen de gel) diye teklif edilince, yalniz gitme mekruhundan kurtulmus olunur mu?
CEVAP
Olunmaz

Sual: Yalniz sefere gitmenin mekruh oldugunu bildirdiniz Bugün sehirlerarasi otobüsle, trenle gidiliyor Yalniz mi gidilmis sayiliyor?
CEVAP
Yalniz gidilmis sayilmaz Çünkü otobüste, trende birçok kimse vardir

Sual: Yenibosna’daki Ihlas Yuvadan sefere çikan, ne vakit seferi olur?
CEVAP
Mezarligi veya fabrikalari geçince seferi olur

Sual: Memuriyet sebebiyle bir yerde yillarca kalmaya niyet edilse, orasi vatan-i asli olur mu?
CEVAP
Bir kimse, tahsil veya vazife için bir yerde yillarca kalmaya ve sonra buradan çikmaya niyet ederse, burasi vatan-i ikamet olur Temelli yerlesseydi, burasi vatan-i asli olurdu

Sual: Birkaç ay kalmak üzere Bursa’ya gidecegim Geceleri Bursa’da, gündüzleri ilçe ve köylerine gidecegim Bursa vatan-i ikamet olur mu?
CEVAP
Geceleri Bursa’da, gündüzleri baska yerde kalmaya niyet edilirse, Bursa vatan-i ikamet olur

Sual: Ihlas Kuzuluk kaplicasina devremülk olarak 15 günlügüne giden, orada seferi olur mu?
CEVAP
Seferi uzakliktan Kuzuluk kaplicasina gelen kimse, giris-çikis günleri hariç, 15 veya daha fazla gün kalirsa mukim olur Fakat giris-çikis günleri ile beraber 15 gün kalirsa seferi olur Çünkü giris-çikis günleri sayilmadigi için 13 gün kalmis olur 5 gün kaldiktan sonra, bir arkadasi, (Benim 15 günlük devremülkte de sen kal) dese, o da kabul etse, karar verdiginden itibaren mukim olur 15 günden fazla kalacagi için mukim olur Namazlarini kisaltamaz

Bazi kimseler, (Burasi da sizin evinizdir Burada kaç gün kalirsaniz kalin hep mukim olursunuz) diyormus Orasi devremülk olmayip hepsi de bizim evimiz olsa, yine mukim olmayiz Mukim olmanin sartlari vardir Ancak vatan-i aslide her zaman mukim olunur Ikinci, üçüncü, dördüncü evimiz, vatan-i asli degil ki mukim olalim 15 günden az kalininca seferi, 15 günden fazla kalinca mukim olunur

Sual: Çorlu ile Kartal arasi 120 kmdir Çorlu’dan Kartal’a gelen seferi olur mu?
CEVAP
Evet Kartal, müstakil belde kabul edildigi için, seferi olur

Sual: Bursa’dan Izmir’e bir ay kalmak üzere giden bir kimse, Izmir’de bir gün kaldiktan sonra, dönmeye karar verse, mukimlikten çikip seferi olur mu?
CEVAP
Izmir’de kalmak kararini degistirinceye kadar mukimdir Sonra seferi olarak geri döner (Hindiyye)

Sual: Vatan-i aslinin üstünden uçakla geçince seferilik biter mi?
CEVAP
Evet

Sual: Memurun vatan-i aslisi nasil olur?
CEVAP
Memurun ailesi ile yerlestigi yer vatan-i aslisidir Bekâr memurun niyeti ile vatani degismez, onunki dogdugu yerdir

Sual: 6 ay evlendigi yazlikta, 6 ay sehirde kalana vatan-i asli neredir?
CEVAP
Sehirdir

Sual: Çorlu’dan Erenköy’e gelen seferi olur mu?
CEVAP
Evet

Sual: Su altinda kalip köyü dagilanin vatan-i aslisi neresidir?
CEVAP
Yeni yerlesilen yerdir

Sual: Gar ve otelde, namaz kilinan oda, mescit hükmünde mi?
CEVAP
Namaza mahsus ise ve cemaat ile kiliniyorsa evet

Sual: Istanbul’da ikamet ediyorum Bursa’ya gittim Her hafta Istanbul’a gelip 3 gün sonra Bursa’ya dönüyorum Nasil kilacagim?
CEVAP
Hep seferi

Sual: Gölcük’te vatan-i ikametteyim Istanbul’a iki günlügüne geliyorum Gölcük’e dönerken bir hafta sonra tekrar Istanbul’a dönmeye niyet ediyorum Gölcük’te de seferi olur muyum?
CEVAP
Evet Her iki yerde seferi olunur

Sual: Vatan-i aslime gittim Bir sey almak için vatan-i ikametime dönüyorum namazi nasil kilacagim?
CEVAP
Seferi olarak kilinir Çikmakla bozulmustur

Sual: Büyükada’dan Van’a giden, karaya çikinca mi seferi olur?
CEVAP
Evet

Sual: Sariyer’den Ankara’ya, gitmek üzere, vapurla bogazdan karsiya geçen, karaya çikinca mi seferi olur?
CEVAP
Evet

Sual: Vatan-i aslim Sisli Edirne’den Fatih’e gelince, seferi miyim?
CEVAP
Evet

Sual: Maliki’yi taklit eden, on gün kaldigi seferde, seferi olur mu?
CEVAP
Seferi olmaz

Sual: Maliki’de 3 günden çok kalinan yerde, farzlar kasredilir mi?
CEVAP
Hayir

Sual: Fatih’ten Ankara’ya, Topkapi’dan sonra, Edirnekapi’dan gidiliyor Topkapi’da seferi olunur mu?
CEVAP
Hayir

Sual: Issiz adaya kamp kurup, 20 gün kalan mukim olur mu?
CEVAP
Evet Kamp ev sayilir

Sual: Seferi iken ögleyi ikindi vaktine tehir ettik Gidecegimiz yere varinca mukim olduk Vardigimizda Ikindi vakti de hâlâ çikmamissa ögle ve ikindiyi cem ederken dört mü yoksa iki mi kilariz?
CEVAP
Artik mukim olunca cem edilmez Ögle kaza edilir Kazaya bir özürle kaldigi için günah olmaz Iki rekat olarak kaza edilir Ikindi de dört rekat olarak kilinir

Sual: Vatan-i aslimiz Merzifon, vatan-i ikametimiz Çorum, seferilikten Çorum’a dönünce ertesi gün tekrar sefere çikarsam vatan-i ikamette kaldigim gün seferi olarak mi namaz kilacagim?
CEVAP
Seferi kilacaksiniz Sefere çikarsam degil de, ertesi günü sefere gideceginizi bilirseniz ve karar verirseniz o zaman Çorum’da seferisiniz Yani Merzifon’dan Çorum’a gidip üç gün kaldiktan sonra Ankara’ya gidecekseniz o zaman Çorum’da seferisiniz

Sual: Seferilikte mesafe hesap ederken yerlesim yerinin eski merkezi mi esas alinacak Misal: Yozgat’a giderken Çorum çikisindan ölçünce 100 km, eski kabristandan ölçünce 105 km seferi olunuyor mu?
CEVAP
Kabristandan itibaren ölçülür

Sual: Kisinin uzak yoldan gelmesi ve 15 günden az kalacak olmasi onu memleketinde seferi yapar mi?
CEVAP
Vatanda seferi olamaz Bes dakika bile kalsa seferi olmaz

Sual: Seferi olan necaseti temizlemek için su bulamasa ne yapar?
CEVAP
Seferi olan, bir mil içinde su bulamazsa, necasetli örtü ile kilar ve iade etmez Hiç temiz elbise bulamayan kimsenin de, namazi terk etmesi caiz degildir Dörtte birinden azi temiz olan örtünecek bir örtüden baska bir sey bulamayan kimse, bu örtü ile kilar veya oturup ima ile kilar Dörtte biri temiz olan örtü ile, ayakta kilar ve namazini iade etmez

Durum1: Maliki’yi taklit eden, geldiginin ilk 2 günü ne kadar kalacagini bilmiyor
Geldiginden 2 gün sonra, 1 gün daha kalacagini anladi
Bu durumda namazlari nasil kilacak? (Ilk 2 günde nasil ve sonraki 1 günde nasil kilacak?)
CEVAP
Her üç günde de seferi kilacak

Durum2: Geldiginin ilk 2 günü ne kadar kalacagini bilmiyor
Geldiginden 2 gün sonra, 4 gün daha kalacagini anladi
Bu durumda namazlari nasil kilacak? (Ilk 2 günde nasil ve sonraki 4 günde nasil kilacak?)
CEVAP
Ilk iki günü seferidir, diger dört gün mukimdir

Durum3: Geldiginin ilk 6 günü ne kadar kalacagini bilmiyor
Geldiginin ilk 6 günü, 5 gün daha kalacagini anladi
Bu durumda namazlari nasil kilacak? (Ilk 6 günde nasil ve sonraki 5 günde nasil kilacak?)
CEVAP
Ilk günden alti güne kadar, bugün yarin giderim diye kalmissa, hepsini de seferi kilar, 18 güne kadar böyledir
Alti günden sonra bes gün kalacagina karar vermisse artik mukimdir

Maliki’yi taklit etmeyerek yani Hanefi’de;
Durum1: Geldiginin ilk 13 gününe kadar kalacagini bilmiyor
Geldiginden 13 gün sonra, 1 gün daha kalacagini anladi
Bu durumda namazlari nasil kilacak? (Ilk 2 günde nasil ve sonraki 1 günde nasil kilacak?)
CEVAP
Geldiginden itibaren hep seferi kilar

Durum2: Geldiginin ilk 13 gününe kadar kalacagini bilmiyor
Geldiginden 13 gün sonra, 4 gün daha kalacagini anladi
Bu durumda namazlari nasil kilacak? (Ilk 2 günde nasil ve sonraki 4 günde nasil kilacak?)
CEVAP
13 gün niyet etmeden bugün yarin giderim diye kalsa degil, 2 veya 3 gün 14 daha kalacagina niyet etse yine hep seferi olur 14 gün sonra yine 14 gün kalacagina niyet etse yine seferidir, 15 günden fazlaya niyet etmedigi müddetçe hep seferidir

Sual: Isim geregi asagi yukari günde ortalama 400 km yolculuk yapiyorum Bu yolculuklar örnegin; 200 kmlik bir noktaya gidis ve dönüs seklinde oluyor ve her aksam yine evime geri dönüyorum, dolayisiyla gittigim yerlerde hiç geceyi geçirmiyorum Bu durumda namazlari seferi olarak kilmam gerekir mi? Ayrica yolculuga bir gün gidip bir gün gitmedigimde de bu seferilik hali devam eder mi?
CEVAP
Evet gittiginiz yerlerde ve yollarda hep seferi olursunuz Eger eviniz vatan-i aslide degil de ikamet ettiginiz yerde ise, kendi evinizde de hep seferi olursunuz
Sual: Evlendigi yer demek (ilk geceyi geçirip gerdege girdigi yer mi) demektir?
CEVAP
Evet Mesela Istanbul’da dügünü olan fakat Izmir’de gerdege giren birisi Izmir’de evlenmis olur

Sual: Rize’den hanimimi, agabeyim yengem ile beraber getirebilir mi?
CEVAP
Salih namahrem de getirebilir Sefere göndermez Salih namahrem fasik mahremden daha iyidir

Sual: Aksam namazini kilmadan Istanbul’dan Ankara’ya otobüsle giderken trafik sikisikligindan dolayi, sehri çikmadan yatsi vakti girse, ne yapar?
CEVAP
Sehri çikinca, diger üç mezhepten birini taklit ederek aksamla yatsiyi cem eder

Sual: Aksami kildiktan sonra, çok hizli giden bir uçak ile batiya gidince, günesi görse, günes batinca aksami tekrar kilar mi?
CEVAP
Evet, tekrar kilar Çünkü vakit esastir

Sual: Büyükada'dan Ankara’ya gitmek üzere hareket eden bir kimse, adadan çikar çikmaz mi seferi olur?
CEVAP
Evet, Büyükada’dan ayrilinca seferi olur Büyükada ve diger adalar, bagimsiz belde hükmündedir Seferi olmak için, kilometre hesabini da, Büyükada’dan itibaren hesaplamak lâzimdir Diyelim ki, Büyükada ile Izmit 110 km ise Izmit'e Büyükada’dan giden kimse seferi olur

Sual: S Ebediyye’de, (Bir veya iki erkegin sefere gitmesi mekruhtur Üç erkegin gitmesi mekruh olmaz) deniyor Otobüsle, tek basina sefere gitmek de, mekruh olur mu?
CEVAP
Hayir, mekruh olmaz Otobüste, baska yolcular da oldugu için, tek basina gidilmis sayilmaz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com