Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Psikoloji / Sosyoloji / Felsefe

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ben bilirim, düşüncesi

&Quot;Ben Bilirim&Quot; Düşüncesi

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

&Quot;Ben Bilirim&Quot; Düşüncesi

Konuşma yeteneği Allah?ın insanlara verdiği çok büyük bir nimettir İnsan her nimet gibi bu nimeti de Allah?ın rızasına uygun olarak kullanmakla sorumludur Herkesin yaptıklarının karşılığını eksiksiz olarak göreceği ahiret gününde, her insan davranışlarının yanı sıra yaptığı konuşmalardan da hesaba çekilecektir Bu gerçeğin farkında olan müminler, tüm yaşamları boyunca konuşmalarının Allah?ın rızasına uygun olmasına dikkat ederler Ancak Kuran ahlakından uzak yaşayan kişiler, müminlerin gösterdikleri titizlikten yoksundurlar Çoğu zaman boş ve amaçsız konuşmalara dalan bu kişiler, konuşmayı genellikle kendi kibirlerini tatmin aracı olarak görürler Bunun en belirgin göstergesi ise kullandıkları ?ben bilirim? üslubudur

Allah, Kuran?da güzel ahlakın nasıl olması gerektiğini detaylı olarak bildirmiştir İnsanlara, Rabbimiz tarafından, Allah korkusu ve Allah sevgisinin sonucunda verilen aklın ve anlayışın tecellisi olan bu özellikler müminlerin önemli özelliklerinden birkaçıdır Ancak din ahlakından uzak yaşayan kişilerde eksik olan bu özellikler, onların akıl ve anlayış yönünden eksik olduklarının da açık göstergelerindendir Genellikle çeşitli şekillerde kendini belli eden bu eksikliklerin bir alameti de ?ben bilirim? düşüncesidir Bu tavrı gösteren insanlar genellikle kulaktan dolma yüzeysel bilgileri her fırsatta sergileyerek kendilerini aklı başında, saygıdeğer insanlar olarak göstermek isterler Bu amaçla genellikle uzun, sıkıcı ve hikmetsiz konuşmalar yaparlar Konuşmalarındaki ortak özellik ise kullandıkları ?ben bilirim? üslubudur

Yaygın Bir Davranış Bozukluğu: ?Ben Bilirim? Mantığı

Biz dilediğimizi derecelerle yükseltiriz Ve her bilgi sahibinin üstünde daha iyi bir bilen vardır (Yusuf Suresi, 76)

Din ahlakını yaşamayan kişilerin en belirgin özelliklerinden biri, akıl ve anlayış yönünden eksik olmalarıdır Ancak bu kişiler genellikle kendilerini akıllı ve bilgili kişiler olarak göstermeye çalışır, bazen pek çok insanın bildiği, bazen de kulaktan dolma yüzeysel bilgileri bu tavırları için aracı olarak kullanırlar Çevrelerindeki insanlara her fırsatta sözde bilgilerini ve tecrübelerini ispatlamaya çalışırlar Pek çok kötü ahlak özelliğinin olduğu gibi ?ben bilirim? mantığının kaynağı da aklın ve anlayışın devreden çıktığı nefstir Daima kötülüğü emreden nefs, insanın kendini üstün görmesine ve bunu ispat etmek için ?ben bilirim? düşüncesiyle hareket etmesine sebep olur Kimseyi dinlemeden yalnızca kendi konuşan ve devamlı karşısındakilerin sözünü kesen kişilerin başlıca özellikleri ise şöyledir:

Yüksek Bir Ses Tonu Kullanmak

Bu karakterdeki kişilerin en çok kullandıkları yöntemlerden biri, konuşurken ses tonlarını yükseltmeleridir Bu şekilde konuşarak karşılarındaki kişilere kendi doğrularını kabul ettirecekleri kanaatindedirler Bağırarak konuşan ve her ortamda söz sahibi olmaya çalışan bu kişilerin yanıldıkları nokta, bu üslubun kendilerine toplum içinde saygın bir yer kazandırdığını zannetmeleridir Oysa tam tersine, bu duruma şahit olan herkes, böyle insanların kendini beğenmişliğini, konuşmalarındaki samimiyetsizliği ilk andan itibaren fark eder Bu nedenle bu kişiler saygı kazanmak yerine toplum içinde küçük düşerler Karşı tarafı rahatsız eden ve hiçbir yarar sağlamayan yüksek sesle konuşmanın çirkin bir davranış olduğu bir Kuran ayetinde şöyle bildirilmektedir:

??Sesinden de (yüksek perdeleri) eksilt Çünkü, seslerin en çirkin olanı gerçekten eşeklerin sesidir? (Lokman Suresi, 19)

Yaşça Büyük Olmakla Daha Akıllı ve Bilgili Olunduğunu Düşünmek

?Ben bilirim? düşüncesi her yaşta, toplumun her kesiminde görülen bir davranış bozukluğudur Bu kişiler karşılarındakilerden yaşça büyük olmayı bir üstünlük sebebi olarak görürler Öğrenmek için okumak, araştırmak gibi bir çaba sarf etmedikleri halde yaşadıklarının kendilerine bilgi ve tecrübe olarak çok şey kattığını düşünürler Bu çarpık zihniyet dolayısıyla da sohbet ettikleri kişilere her fırsatta yaşlarını ve tecrübelerini hatırlatarak sözde üstünlüklerini hissettirmeye çalışırlar Kendilerini her konuda bir uzman olarak gören bu kişiler konuşurken herkesten saygı bekler, ancak karşılarındakilere özellikle kendilerinden yaşca küçük olanlara saygı göstermezler ?Ben o yaştayken??, ?benim zamanımda?? gibi ifadeler kullanarak sık sık yaşca üstün olduklarını vurgulamaya çalışırlar

Kuran ahlakından uzak kişilerin gösterdikleri bu karakterin aksine müminler tevazu sahibi olurlar Allah?ın Kuran?da bildirdiği, ??Ve her bilgi sahibinin üstünde daha iyi bir bilen vardır? (Yusuf Suresi, 76) ayetini hiçbir zaman unutmazlar Herhangi bir nedenle üstünlük taslamaz, yaşı küçük de olsa karşılarındaki kişilerin düşüncelerine saygı duyarlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com