Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayırma, fiziksel, karışımları, yollarla

Karışımları Fiziksel Yollarla Ayırma

Eski 06-17-2009   #1
Şengül Şirin

Karışımları Fiziksel Yollarla Ayırma

Karışımları Fiziksel Yollar ile Ayırma

DENEY:
Elektriklenme ile ayırma

Araç gereçler: Tuz, pul biber, plastik çubuk, beher kap

Deneyin yapılışı:

Beher kabın içinde tuz ve pul biberi karıştırızPlastik çubuğu yünlü bir hırkaya sürttükten sonra karışımın üzerine getiririzPlastik çubuk pul biberi yavaş yavaş çeker

Sonuç: Plastik çubuk elektriklenme yardımı ile pul biberleri tuzdan ayırır

DENEY: Mıknatıs kullanarak ayırma

Araç gereçler:Demir tozu, kükürt tozu, mıknatıs, plastik kap

Deneyin yapılışı:

Plastik kabın içinde demir tozu ile kükürt tozunu karıştırırız Mıknatısı karışıma yaklaştırdığımızda; mıknatıs demir tozunu çeker Kabın içinde kükürt tozu kalır

Sonuç: Mıknatıs tarafından çekilen demir tozu, kükürt tozunda ayrılır

DENEY: Öz kütle farkı ile ayırıma

Araç gereçler:
Kum, su, tahta tozu, plastik kap

Deneyin yapılışı:
Kabın içinde kum, su, tahta tozunu karıştırırızBiraz bekledikten sonra öz kütlesi az olan talaş en yukarı çıkarKum dibe çöker

Sonuç: Öz kütlesi az olan madde yukarı çıktıYoğunluğu fazla olan madde ise dibe çöktü

DENEY: Hal değiştirme farkı ile ayırma

Araç gereçler: Tuz, su, tencere, ocak

Deneyin yapılışı: Tuzlu su karışımını bir süre kaynatırız Su, sıcaklık 100 derece olunca su kaynar Biraz sonrada buharlaşır

Sonuç: Buharlaşan su bitince tencerenin dibinde tuz kalır

DENEY: Kaynama sıcaklıkları farkı ile ayırma

Araç gereçler: Alkol, su, tencere, ocak

Deneyin yapılışı: Alkol su karışımını bir süre kaynatırız Alkol sıcaklık 78 derece olunca, alkol yavaş yavaş buharlaşır Sıcaklık bir süre 78 derecede kalırAlkol artık kalmaz Su tencerede kalır
Sonuç: Buharlaşan alkol sudan ayrılmış olur

Cevap : Karışımları Fiziksel Yollarla Ayırma

Eski 06-22-2009   #2
ysnkrks

Cevap : Karışımları Fiziksel Yollarla Ayırma

Paylaşım İçin Teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com