Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
iletim, isının, nelerdir, yolları

İsının İletim Yolları Nelerdir

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İsının İletim Yolları Nelerdir

Isının İletim Yolları Nelerdir
Isının İletim Yolları Nelerdir

Isının iletim yolları
Isının iletim yolları nelerdir?

Isı Alışverişi: Birbiriyle temas halinde bulunan sıcaklıkları farklı iki madde arasında ısı alışverişi olur Sıcak medde ısı vererek soğurken, soğuk madde de bu ısıyı alarak sıcaklığı artar Bu olay sıcaklıklar eşitleninceye kadar devam eder

ISININ YAYILMASI:

Isı bir yerden başka bir yere üç yolla yayılır

1 Isının iletimle yayılması: Katı maddelerde ısı bu yolla yayılır Maddenin atomları ısıyı birbirine aktarır Böylece ısı bir noktadan diğerine taşınmış olur

2 Isının madde akımı(konveksiyon) ile yayılması: Bu tür yayılma, ısınan hava ve sıvı moleküllerinin diğer moleküllerle yer değiştirmesi ile olur

3 Isının Işıma ile yayılması: Isının etrafa enerji dalgaları şeklinde yayılmasıdır(ışık gibi) Bunun için maddesel bir ortam gerekmez, yani ısı bu şekilde boşlukta da yayılabilir Güneşin dünyayı ısıtması buna örnektir Isı parlak yüzeyler tarafından yansıtılırken, mat yüzeyler tarafından soğutulurlar
Kaynak

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com