Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, esnekliği, hakkında, maddelerin

Maddelerin Esnekliği Nedir? Maddelerin Esnekliği Hakkında Bilgi

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Maddelerin Esnekliği Nedir? Maddelerin Esnekliği Hakkında Bilgi MADDELERİN ESNEKLİĞİ

Maddeler üzerlerine bir kuvvet uygulandığında, şekillerinde az veya çok olmak üzere bir değişiklik meydana gelir

Bulaşık süngerini avucumuzda sıktığımızda şekli değişir, sıkma olayını bitirdiğimizde tekrar eski şeklini alır

Bir cisme kuvvet uyguladığımızda şekli değişiyor, kuvvetin etkisi kalktığında eski şeklini alıyorsa bu tür maddelere ESNEK MADDELER denir

Cam macunu, sakız, çamur gibi maddelere kuvvet uyguladığımızda şekli değişir Ancak, kuvvetin etkisi ortadan kalktığında eski şekillerini almazlar bu maddeler esnek madde değildir

Her maddenin esnekliği bir birinden farklıdır

Tükenmez kalemlerinizin içinde bulunan sarmal yayın az bir kuvvetle şeklini değiştirebilirsiniz Çelik bir tel için daha fazla kuvvet uygulamanız gerekecektir Çelik telde uzamayı sarmal yayda olduğu kadar kolay fark edemezsiniz

Tükenmez kalem yayına fazla kuvvet uyguladığınızda şekli değişecektir Kuvvetin etkisi kalktığında eski şeklini almayacaktır Buradan maddelerin esneklikleri için uygulanacak kuvvetin bir sınırı olduğu sonucuna varırız

Katı maddelerde olduğu gibi sıvı ve gaz maddeler içinde esneklikten söz edebiliriz

Katı, sıvı ve gaz maddelerin esnekliğinin nelere bağlı olduğunu inceleyelim

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com