Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dolaşımı, madde

Madde Dolaşımı

Eski 04-26-2009   #1
Şengül Şirin

Madde Dolaşımı

MADDE DOLAŞIMI
Ekosistemlerde canlılığın devam edebilmesi için canlıların kullandığı maddelerin, kullanılan kadar da üretilmesi gerekir Bu kullanılmaya ve tekrar üretilmeye madde dolaşımı denir Madde dolaşımını ototrof canlılar CO2, H2O, NH3 ve diğer elementleri kullanarak başlatmaktadır Kullanılan bu maddeler besin zinciri yolu ile heterotroflara geçmektedir Yine besin zinciri içindeki saprofitler, bitki ve hayvan artıkları ile ölüleri parçalayıp CO2, H2 O, NH3 ve diğer maddeleri ekosisteme kazandırmaktadır
Karbon Dolaşımı
Organik maddelerin ve canlıların temel elementi C dur Karbon atmosferde CO2 halinde bulunur CO2 nin canlı vücuduna geçişi bitkiler ve kemosentetik bakteriler aracılığı ile olur Fotosentez ve kemosentezle besin haline dönen CO2 bitki ve hayvanların vücudunda yapı ve enerji verici olarak kullanılır Ayrıca solunumla tekrar atmosfere döner
Azot Dolaşımı
Atmosferimizde %78 oranında serbest azot bulunur Bu serbest azottan bitkiler ve hayvanlar faydalanmaz Serbest azotun kullanılabilir hale gelmesi için kemosentetik bakterilerin azotu Nitrat'a (NO-3) çevirmesi gerekir Bu çevrim ile bitkiler azotu nitrat (NO-3) tuzları şeklinde alabilirler Bitkilerin yapısına giren azot, besin zinciri ile hayvanlar alemine geçer Canlılar azotu; protein; DNA, RNA ve ATP yapımında kullanır Bir kısmı ise solunum ve diğer olaylar sonucunda üre, ürik asit halinde ortama bırakılır Saprofit ve kemosentetik bakteriler bunları tekrar bitkilerin kullanabileceği tuzlar haline çevirir
Ayrıca baklagillerin kökünde yaşayan bazı bakteriler de havanın serbest azotunu bağlayarak canlılar alemine kazandırırlar
Su Dolaşımı
Canlılar suyu sıvı halde alıp sıvı ve buhar halinde dışarı verirler Bu esnada artıklardan ve fazla ısıdan kurtulmuş olurlar Su canlılar alemi dışında doğada fiziksel olarak da dolaşır Yoğunlaşarak yağmur halinde yağan su buharlaşan su miktarına eşittir
Oksijen Dolaşımı
Canlıların tamamına yakını besinleri parçalayabilmek için oksijen kullanırlar Kullanılan bu oksijenin yerine de bitkiler fotosentezle oksijen üreterek dengeyi sağlamış olurlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com