Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hazreti, mahşerde, peygamber’in, şefaati

Mahşerde Hazreti Peygamber’in Şefaati

Eski 03-07-2009   #1
meLankoLik_asaLet
Icon1861

Mahşerde Hazreti Peygamber’in Şefaati

MAHŞER álemi, herkesin mezarlarından çıkıp hesaba çekileceği álemin adıdır Buna ahiret álemi diyoruz Orada hesap vardır Herkes dünyada yaptığının bedelini ödeyecek Hiçbir şey gizli kalmayacak Mahşer yerinin büyüklüğünü, ihtişamını, dehşetini, zorluğunu ve oradaki insanların çaresizliğini anlatmak çok zordur

Mahşer günü, dünyamızın günleriyle kıyaslanamaz Saatlerle ifade edilemez Nitelik ve niceliğini ancak yüce Allah bilir Söylenecek her söz, yapılacak her tanımlama yetersiz kalacaktır Dehşeti tarif etmekten uzak olacaktır

Orada sorgu var Sorgu esnasında diller kilitlenecek, organlar konuşacak Zalim zulmünden pişman olacak Ama bu faydasız bir pişmanlık olacak

Orayı hasret kapsayacak Dostlar birbirinden kaçacaklar Allah için kurulan dostluklar hariç, dostlukların, arkadaşlıkların hiçbir faydası olmayacak o gün

* * *

Orada terazi kurulacak Sevap ve günahların tartılacağı terazi Bu dünyanın terazilerine benzemeyen bir terazi "Teraziden maksat adalet midir?" Belki tartışılır ama orada bir terazinin olacağı kesindir Orada sırat köprüsü kurulacak Altından cehennem kaynayan sırat

Amel defterleri dağıtılacak o gün Defterler, iyilik ve günahların sicilini anlatır Hafıza kaybına uğrayanlar o gün hatırladıklarında mutlu olmayacaklar Dönmek isteseler dönemeyecekler Bağırsalar duyulmayacak Çaresizlik ve pişmanlık kasıp kavuracak

İşte o dehşetli günün ümit parıltısı, Hz Peygamber’in şefaati olacaktır Sevgili Peygamberimiz, mahşer áleminin ateşini dindiren bir rahmet olacaktır o gün

Bütün müminlerin yöneldiği bir pusula olacaktır Yüce Rabb’imizin müsaade ettiği noktaya kadar şefaat yetkisini kullanacak ve insanların kademe kademe kurtuluşunda aracı olacaktır Aslında kendisi, "Umulur ki Rabb’in seni makam-ı mahmuda (övülmüş makama) yükseltir" (İsra, 73) ayetinin kendisine verilecek şefaate işaret olduğunu şefaatle bildirmişti

Her peygambere dünya hayatında reddedilmez bir dua imkánı verilmiştir Ve her peygamber bunu dünyada kullanmıştır O ise bunu ahirete saklamıştır İnananlara şefaat olarak

İşte size peygamberimizin şefaatini anlatan o salih hadislerden birisi: "Kıyamet günü olunca insanlar birbirlerine karışırlar Hz Adem’e (AS) gelirler Ona, ’Bize Rabb’inin katında şefaatçi ol’ derler Adem, ’Ben bu konumda biri değilim, siz İbrahim’e gidin O Rahman’ın yakın dostudur’ der

İbrahim’e (AS) gelirler O da, ’Ben bu konumda biri değilim, siz Musa’ya gidin, o Allah’la konuşandır’ der

Musa’ya (AS) gelirler O da, ’Ben bu konumda biri değilim, siz İsa’ya gidin O Allah’ın ruhu ve kelimesidir’ der

İsa’ya (AS) gelirler O da, ’Ben bu konumda biri değilim, siz Muhammed’e (SAV) gidin’ der

Bana gelirler Ben, ’Ben bu konumdayım’ derim Ve Rabb’imin huzuruna çıkmak üzere izin isterim İzin verilir Bu esnada bana şu anda bilmediğim bazı hamd sözleri ilham olunur Bunlarla Rabb’ime hamd ederim O’na secdeye varırım

’Kalk ey Muhammed! Konuş, dinleneceksin; istediğin verilecektir; şefaatçi ol, şefaatin kabul edilecektir’ denilir Ben de, ’Ey Rabb’im! Ümmetim, ümmetimi istiyorum!’ derim

Allahu Azze ve Celle, ’Haydi git, kalbinde bir arpa tanesi ağırlığınca iman olan herkesi ateşten çıkar’ buyurur Ben de bunun üzerine giderim ve bildirileni yaparım Sonra tekrar döner, aynı övgü sözleriyle O’na hamd ederim Sonra secdeye kapanırım

* * *

’Kalk ey Muhammed! Konuş, dinleneceksin; iste, istediğin verilecektir; şefaatçi ol, şefaatin kabul edilecektir’ denilir Ben de, ’Ey Rabb’im! Ümmetim, ümmetim!’ derim

Allahu Teala, ’Haydi git, kalbinde zerre miktarınca ya da hardal tanesi büyüklüğünce iman bulunan herkesi ateşten çıkar’ buyurur Ben de bunun üzerine giderim ve bildirileni yaparım Sonra tekrar döner, aynı övgü sözleriyle O’na hamd ederim, sonra secdeye kapanırım

Allahu Azze ve Celle, ’Kalk ey Muhammed! Konuş, dinleneceksin; iste, verilecektir; şefaatçi ol, şefaatin kabul edilecektir’ buyurur Ben, ’Ey Rabb’im! Ümmetim! Ümmetimi istiyorum’ derim

Allah (CC), ’Haydi git, kalbinde hardal tanesinden çok az miktarda iman olan herkesi çıkar, onları ateşten çıkar’ buyurur Ben de gider bunu yaparım"

Yüce Rabb’imizden bu şefaati hak etmeyi temenni edelim

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Mahşerde Hazreti Peygamber’in Şefaati

Eski 03-07-2009   #2
Equinox

İnşallah bizlerde peygamber efendimizin şefaatine nail oluruz Amin

Eski 03-07-2009   #3
meLankoLik_asaLet

amiiinn inşallah

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com