Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ahmet, hayatı, yavaş, zeki

Ahmet Zeki Yavaş Hayatı

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ahmet Zeki Yavaş Hayatı

Ahmet Zeki Yavaş Kimdir

Ahmet Zeki Yavaş hakkında bilgi

Ahmet Zeki Yavaş biyografisi

Ahmet Zeki Yavaş 1966 Yılında Rize ilinde dünyaya geldi İlköğretim ve orta öğrenimini Rize ve İstanbul’da tamamladı İşletme tahsili yaptı 1979 yılında merhum hattat Hamit Aytaç’la tanışıp bir müddet nesih hattını meşk etti Medine-i Münevvere’de ikamet eden merhum Mustafa Necati hocadan iki yıl, hattat Osman Özçay’dan dört yıl sülüs ve celi sülüs meşk etti

İstanbul’daki Türk İslam Sanatları hakkındaki eserleri yakından incelemesi ve hocası Osman Özçay’ın orijinal nüshalarını verdiği merhum Sami Efendi’nin yeni cami sebil yazı kalıpları , hattını geliştirmesinde, hat zevki ve ufkunun genişlemesinde vesile oldu

İlk şahsi sergisini 1997 yılında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde açtı, bugüne kadar 107 kişisel ve karma sergiye katıldı Yurt içi ve yurt dışında birçok özel koleksiyonlarda ve müzelerde hat levhaları olup,birçok devlet başkanı adına tuğra yazdı En son dörtyüz sene önce yaprak üzerine yazılan hat sanatını ve zerendût yazı tabir edilen altın yazı çeşidini geliştirdi

Merkezi İstanbul’da bulunan Klasik Türk Sanatları Vakfı’nın kurucusu ve başkanı olarak, sanatlarımızın; tarihi geçmişine uygun bir mecrada yönlendirilmesi, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla çalışmalarına ve sanat hayatına devam etmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com