Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Sorularla İslamiyet

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ardından, doğrumudur, hurafeler, yapılan, ölenin

Ölenin Ardından Yapılan Hurafeler Doğrumudur?

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ölenin Ardından Yapılan Hurafeler Doğrumudur?

mezara çiçek konulması - ölenin ardından yapılanlar - ölenin arkasından uygulananlar

SORU: Ölenin arkasından yapılan yemek, mevlit, Kur?ân-ı Kerîm okutma, 7?nci gece, 40?ıncı gece, 52?nci gibi şeyler doğru mu? Yoksa bunlar birer gelenek mi? Bu uygulamaların dinimizde yeri var mı? Su içtikten sonra, ?ölmüşlerinin ruhuna değsin? sözü yerinde mi? Mezara çiçek konmalı ve su dökülmeli mi?

CEVAP: Ölenin ardından dua edilir Cenaze namazı da zaten duadır Bunun dışındaki uygulamaların hepsi bidattır Yani Peygamberimizden çok sonra üretilmiştir Peygamberimizin getirdiği dinde bunların yeri yoktur Kur?ân okumak sevaptır Kişi okuduğu Kur?ân?ın ardından ölüsünün ruhu için de dua ederse ölünün ruhu bundan sevinç duyar Ama mevlit, 7?nci gece, 40?ıncı gece, 52?nci gece hep hurafedir Ölmüşlerin ruhuna su değmez Bunun anlamı herhalde şu olabilir: ?Allah ölmüşlerinize rahmet eylesin Sen bana su verdin İhtiyacımı giderdin Bu hayrını Allah ölülerinize sevap olarak ulaştırsın? Yoksa ben bu işleri bilmem Çünkü hayatımda böyle bir şey söylemedim ve hiçbir din kitabında da görmedim

Prof Dr Süleyman Ateş

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com