Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Cinsellik

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cinsel, çocuklarda, eğitim

Çocuklarda Cinsel Eğitim

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çocuklarda Cinsel Eğitim

Çocuklarda cinsel eğitim yeterince ele alınmamıştır Bu nedenle aydınlığa kavuşmamış bir konudur Bu konuda anne babalar nasıl bir yaklaşım sergileyeceğini tam olarak bilemeyebilir Son derece önemli olan bu konuda anne babanın yapacağı bir hata çocuğun geleceğinde bazı duygusal yaralar ve davranış bozukluklarına yol açacağı unutulmamalıdır Bu nedenle çocuğun sağlıklı cinsel gelişimi açısından anne babaya büyük görevler düşüyor

Cinsel eğitim kim tarafından verilmeli?

Okul öncesi dönemde olan bir çocuk için anne-baba her konuda bilgi kaynağıdır Cinsel eğitimin genellikle kız çocukları için anne, erkek çocukları için babasının vermesi önemlidir

Çocukta ergenlik yaşından önce bir takım kıpırdanmalar fark edildiğinde “bazı şeyleri öğrenmenin zamanı geldi ve merak ettiğin her şeyi bana sorabilirsin” tarzında bir yaklaşım içinde olunmalıdır

Çocuk her şeyi anne-babaya sorabileceğini bilirse dışarıda yanlış bir şeyler öğrenmeye karşı kapılarını kapatmış olur

Ailenin tutumu nasıl olmalıdır?

Bu konuda anne-babanın yaklaşımı çok önemlidir

Çocuk bu konu ile ilgili bir soru sorduğunda annenin ve babanın ses tonu değişip, esrarlı bir hal alırsa, çocukta daha fazla merak duygusu uyanır

Çocuk soru sorduğunda aile konuyu reddederse çocukta korku oluşabilir “Seni leylekler getirdi” gibi cevaplar pek inandırıcı olmuyor Çocuk o an susmuş da olsa anne babaya güveni azalır

Doğru cevaplar almayan çocuk bilgileri başka yerlerden öğrenmeye çalışır Bu konuda aile 'kız ve erkek çocuk farklı yaratılmıştır ve özellikleri farklıdır Bir kadının anne olabilmesi için böyle bir organa, bir erkeğin baba olabilmesi için de böyle bir organa ihtiyacı var' tarzında net ve kısa cevaplar vermelidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com