Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Atatürk Köşesi > Hayatından Kesitler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
benide, halk, isterse, kovar

Halk İsterse Benide Kovar

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Halk İsterse Benide Kovar

HALK İSTERSE BENİ DE KOVAR !

1935 senesinde idiAtatürk’ün Çanakkale’ye geleceği rivayetleri dolaşıyordu

O zamanlar dünyanın bazı yerlerinde olduğu gibi memleketimizin de bazı bölgelerinde Yahudiler aleyhinde bir hareket ve ayaklanma baş göstermişti Bu hal karşısında bütün Museviler mallarını, mülklerini satarak
yolculuğa hazırlanıyorlardı Bunlar, o zaman rivayet olunduğuna göre Filistin’e gitmek istiyorlardı

İşte bu sıralarda

"Atatürk Çanakkale’ye geliyor"

dediler Çok sevindim Çünkü Atatürk’ü hiç görmemiştim Heyecanla Atatürk’ün geleceği Balıkesir caddesine dikildim Bu esnada yanımda bulunan birkaç Yahudi’nin fısıltı ile pek hararetli olarak konuştuklarını gördüm Alakadar olmağa vakit kalmadan karşıdan birkaç otomobil göründü

"Atatürk geliyor"

sözü yeniden ağızdan ağıza dolaştı Halkın
"yaşa, varol!"
nidaları arasında Atatürk otomobilinden indi Alkışlar devam ediyor, O da halkın arasında ilerliyordu Garip bir tesadüf ve talih eseri olarak Atatürk bizim önümüze gelince hafif bir duraklama yaptı

Halka bakıyor ve kalabalığı selamlıyordu
Tam bu esnada yanımda bulunan ve biraz evvel fısıltı halinde, fakat hareketli konuşan Yahudilerden biri, ileriye doğru yürüdü ve
Ata'nın önüne atıldı Muhafızlar mani olmak istedi Atatürk:

-Bırakın gelsin! dedi

Bu Musevi vatandaş, Atatürk'ün önünde ellerini açtı, omuzlarını yukarıya kaldırarak:

-Paşam bizi kovuyorlarbiz ne yapacağız? dedi

Atatürk bu şekilde önüne atılan bu adamın ne demek istediğini ve kim olduğunu derhal anlamıştıbuna rağmen sordu:

-Sen kimsin?

-Ben paşam, Çanakkale Musevileri'nden Avram Palto

-Sizi kim kovuyor? Hükümet mi? Kanun mu? Polis mi? Jandarma mı? Bana söyle? dedi

Bu Musevi vatandaş durakladı, şaşaladıbiraz sonra kendini toparlayarak cevap verdi:

-Hayır paşam, halk kovuyor

Atatürk, bu adamın yüzüne dikkatle baktı, gülümsedi ve:

-Halk isterse beni de kovar, dedi ve yürüdü

( Atatürk’ün Nükteleri, Fıkraları, Hatıraları, sh68 )

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com