Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kabe, kıble, oldu

Kâbe Nasıl Kıble Oldu?

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kâbe Nasıl Kıble Oldu?

KEMAL SÜLEYMANOGLU

Rasulullah sav Efendimiz, Hicret'in on altinci ya da on yedinci ayina kadar namazlarini Mescid-i Aksa'ya yönelerek kildi Bununla birlikte, kiblenin Mescid-i Haram'a döndürülmesini gönülden arzu eder, bunun için dua ederdi Sonra bir gün ilâhi emirle bu da gerçeklesti

Bes yüz kisilik bir kafile…

Medine'den yola çiktilar Çogunlugu puta tapiyor, fakat Kâbe'yi ve Arafat'i kutsal biliyorlar ve kendi inançlarina göre hacca gidiyorlar Aralarinda yetmis kadar müslüman da var

Birinci Akabe beyatinda iman etmis olan Medineliler, kavimlerinin hidayetine vesile olmak için çok gayret etmisti Kur'an'i ögretmesi için Peygamber Efendimiz tarafindan gönderilen Mus'ab b Umeyr, gece gündüz demeden insanlara Allah'in dinini anlatmisti Iste simdi yetmis küsur müslüman olarak Mekke'ye, Rasulullah sav'e gidiyorlar Yine Akabe'de O'nunla bulusacaklar

‘Kudüs'e yönelmek istemiyorum'

Kafiledeki müslümanlarin çogu Allah Rasulü sav'i henüz tanimiyor O'nu ilk kez görecek olmanin heyecani içindeler

Müslüman Medinelilerin ileri gelenlerinden Bera b Ma‘rur ra arkadaslariyla konusuyor:

- Arkadaslar! Benim bir düsüncem var Ama bana uyar misiniz, uymaz misiniz bilmiyorum

- Nedir o? diye sordular Bera Kâbe'yi kasdederek:

- Bu binayi arkamda birakmak istemiyorum, namazimi ona yönelerek kilmak istiyorum

Arkadaslari söyle karsilik verdi:

- Bize, Peygamberimiz'in sadece Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya dogru namaz kildigi haber verildi O'nun yaptiginin aksini yapmak istemeyiz

Bera b Ma‘rur yine de:

- Ben Kâbe'ye yönelerek kilacagim, dedi

Kafiledekiler yol boyunca namaza durduklarinda Mescid-i Aksa'ya yönelirken Bera b Ma‘rur Kâbe'ye dönerek namaz kildi Fakat Mekke'ye vardiklarinda içine bir kurt düstü; acaba dogru mu yapmisti? Yegeni sair Kaab b Malik ra'a durumu açti Rasulullah sav'e gidip yaptigi isin dogru olup olmadigini soracaklardi

Yola çiktilar ama ikisi de Allah Rasulü sav'i tanimiyordu Karsilastiklari bir adama, O'nu nerede bulabileceklerini sordular O da Kâbe'nin yaninda amcasi Abbas ra ile birlikte bulundugunu söyledi Bu habere memnun oldular, çünkü ikisi de Abbas ra'i ticaret için arada bir Medine'ye ugradigi için taniyorlardi

‘Keske sabretseydin'

Mescid-i Haram'a girdiklerinde Rasulullah sav'i amcasi ile otururken buldular Selam verip oturdular Efendimiz sav amcasina sordu:

- Bu iki adami taniyor musun?

Abbas ra cevap verdi:

- Evet Bu, Bera b Ma‘rur Kavminin ileri gelenelerindendir Bu da Kaab b Malik

- Sair olan mi?

- Evet

Kaab ra, Allah Rasulü tarafindan giyaben taniniyor olmasina çok sevindi Bera b Ma‘rur söz aldi ve meselesini söyle arz etti:

- Ey Allah'in Nebisi! Bu yolculuga çiktim, Allah beni Islâm'a hidayet etti Bu binayi arkama almamayi düsündüm ve namazlarimi ona dogru kildim Arkadaslarim bu konuda bana uymadi Benim içime de bir kurt düstü Ne buyurursunuz ya Rasulallah?

Efendimiz sav söyle buyurdu:

- Bir kiblen (Mescid-i Aksa) vardi Onun üzerine sabretseydin ya!

Bu görüsmeden sonra arkadaslariyla birlikte Mescid-i Aksa'ya dogru namazlarini kilmaya basladi (Ahmed b Hanbel: Müsned)

Bera b Ma‘rur ra, bu görüsmenin gerçeklestigi günlerde yapilmis olan Ikinci Akabe Beyati'nda Medinelilerden seçilen on iki kisiden birisi oldu Medine'ye döndüklerinde pek fazla yasamadi Bir süre sonra, Efendimiz'in hicretinden bir ay önce vefat etti Malinin üçte birinin Rasulullah sav'e verilmesini vasiyet etmisti Diger bir vasiyeti de yüzü Kâbe'ye dönük olarak defnedilmesiydi Böyle yapildi

Efendimiz sav Medine'ye hicret ettiginde onu sordu Bir ay önce vefat ettigi bildirildi, vasiyetlerinden söz edildi Efendimiz sav vasiyet etmis oldugu malinin çocuklarina verilmesini emir buyurdu ve mezarinin basina gidip cenaze namazini kildi

Rasulullah sav Efendimiz, Hicret'in on altinci ya da on yedinci ayina kadar namazlarini Mescid-i Aksa'ya yönelerek kildi Mekke'de iken Kâbe'nin yakininda bulundugunda, Kâbe'yi araya alarak Mescid-i Aksa'ya dogru namaz kildigi da nakledilmistir Bununla birlikte, Efendimiz sav kiblenin Mescid-i Haram'a döndürülmesini gönülden arzu eder, bunun için dua ederdi (Cessâs: Ahkâmu'l-Kur'an)

Rastlanti olabilir mi?

Bir gün Rasulullah sav Efendimiz, namazlarini Kâbe'ye yönelerek kilmak isteyen Bera b Ma‘rur ra'in mahallesine gitmisti Ögle vakti girdiginde, oradaki Benî Seleme mescidinde namazi kildirdi Her zaman oldugu gibi Kudüs'e dogru namaza durdu ve ilk iki rekati o sekilde kildi Tam bu esnada Yüce Mevlâ, bundan sonra kible olarak Kâbe'yi seçtigini söyle ferman buyurdu:

“Biz senin yüzünün göge dogru dönüp durdugunu görüyoruz Iste simdi seni, memnun olacagin bir kibleye döndürüyoruz Artik yüzünü Mescid-i Haram tarafina çevir (Ey Müslümanlar!) Siz de nerede olursaniz olun, yüzlerinizi o tarafa çevirin Süphe yok ki Ehl-i Kitap, onun Rablerinden gelen gerçek oldugunu çok iyi bilirler Allah onlarin yapmakta oldularindan habersiz degildir” (Bakara, 244)

Rasulullah sav Efendimiz kilmakta oldugu namazin son iki rekâtini Kâbe'ye dönerek kildi Bu haber kisa zamanda yayildi Artik o günden sonra Kâbe müslümanlarin kiblesi oldu

Benî Seleme mescidi, böyle önemli ve mübarek bir olaya sahitlik ettigi için iki kibleli mescid anlaminda “Mescidü'l-Kibleteyn” diye anildi

KIBLE NEDIR?

Kible, yön ve yönelinen taraf ya da yönelinen sey anlaminda bir kelimedir Dinimizde müslümanlarin namaz kilarken dönmeleri gereken istikameti yani Kâbe'yi ifade eder

http://wwwsemerkanddergisicom/708htm

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com