Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
zliten

Zliten

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Zliten

Zliten Nüfusu - Zliten Coğrafyası - Zliten Hakkında - Zliten Yüzölçümü

Zliten (Arapça: زليتن‎ Zlīţan) Libya'nın Misrata bölgesinde bir şehir Sitre körfezinin batısında yer alır Zliten ismi iki farklı bölgeyi tanımlamak için kullanılır Birincisi başkent Trablus'un 160 kilometre doğusunda ve antik Roma şehri Leptis Magna'ın 35 kilometre doğusunda bulunan kasaba Ayrıca Misrata şehrinin 60 km, El Kum şehrinin 40 km batısında yeralır Yaklaşık 8 km2 lik bir alanı kapsar Zliten Bölgesi ise 3,000 km2 lik geniş bir alanı tanımlamak için kullanılır

Etimolojik

Şehrin etimolojik kökeni tartışmalıdır Bazı uzmanlar şehrin isminin Berberice'den geldiği görüşüne sahiptir Bazıları ise ismin Arapça olduğunu tüccarların buraya incir ağaçları gölgesi manasında isim verdiklerini söyler
Eğitim

Zliten Libya'nın en şöhretli İslam üniversitesini bünyesinde bartındırır(Arapça: جامع الاسمربة El Esmeriyye İslam Üniversitesi) Bu üniversite içerisinde Sanat ve Bilimler Fakültesi, Ekonomi ve Siyasal Bilimler Fakültesi, Dişçilik ve Ağız Cerrahlığı Fakültesi ve Eğitim Fakülterini barındırır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com