Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
benekli, yastığı, yılan

Benekli Yılan Yastığı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Benekli Yılan Yastığı

Benekli Yılan Yastığı Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Benekli Yılan Yastığı Hakkında - Benekli Yılan Yastığı Faydaları - Benekli Yılan Yastığı Yetiştiriciliği

(Arum maculatum)

Yılanyastığıgiller familyasındandırDana ayağı da denir

30 cm boylarında yumrulu ve çok yıllık otsu bir bitkidirKöksap etli ve yumurtamsıdırYumrulardan mızrak yada ok şeklinde yapraklar yapraklardan sonra dik bir sap çıkarSapın ucunda ilkbaharda açan soluk sarı-yeşil çiçekleri sonbaharda mısır koçanını andıran turuncu-kırmızı renkli meyve demeti izler

Avrupada Asya da ülkemizde 1800 metre yüksekliğe kadar nemli gölge ve serin yerlerde yetişir

Mart –mayıs ağustos –ekim aylarında topraktan çıkarılan etli köksapları kullanılırTopraktan çıkarılıp temizlendikten, uzunluğuna, kesildikten sonra havadar gölgelik bir yerde yere serilir yada iplere dizilerek kurutulur40 derecelik fırında kurutmak daha iyi sonuç verir

Bitki zehirli olduğundan köksaplar toplanırken ve üzerinde işlem yapılırken dikkat edilmeli ,elleri yüze ve göze sürmemelidir

Köksapın bileşiminde nişasta alkolit içerikli uçucu bir madde bazorin katı yağ saponinler bulunur

Karın ağrılarına böbrek kum ve taşlarına basura karşı etkilidir

Bunun için iyice kıyılmış taze köksaptan bir çay kaşığı dolusu bir bardağa yakın soğuk suya konur 8 saat bekletildikten sonra günde birkaç seferde tamamı içilir

Bitkinin köksapları zehirlidir,ancak kaynatıldıktan yada kurutulduktan sonra zehir etkisi ortadan kalkar

Kimi bölgelerde hayvan yemi olarak kullanılır ayrıca dekoratif bir bitkidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com