Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
iyisinden, malın, verilmelidir, zekat

Zekat Malın İyisinden Verilmelidir...

Eski 06-07-2007   #1
[KAPLAN]
Icon4

Zekat Malın İyisinden Verilmelidir...

Zekat malin iyisinden verilmeli

Yüce Allah, Bakara Suresi 267 Ayet-i Kerimesi'nde "Ey iman edenler! Kazandiklarinizin iyilerinden ve rızık olarak yerden size çıkardıklarımızdan hayra harcayın Size verilse, gözünüzü yummadan alamayacaginiz kötü mali, hayir diye vermeye kalkismayin Biliniz ki Allah zengindir, övgüye lâyiktir"

buyurarak müminlere zekatlarini çürük, bozuk veya hastalikli mallardan vermemeleri noktasinda ikaz etmistir

Zekat memurlarina israrla Müslümanlarin mallarinin iyisini almamalarini emreden Peygamber Efendimiz Hazretleri (sav) (Ebu Davud, Zekat:5 ; Nesei, Zekat:12 ) de mükelleflere mallarinin orta hallisinden zekat vermelerini istemis ve bununla ilgili olarak söyle buyurmustur:

"Üç sey vardir ki, onlari yapan kimse imanin lezzetini almis olur Bunlar, kisinini bir olan Allah'a kulluk edip, O'ndan baska ilah olmadigina inanmasi, gönül hosnutluguyla malinin zekatini seve seve vermesi, ne yasli, ne uyuzlu, ne hasta ve ne de adi olan hayvani zekat olarak vermemesidir Zekatinizi mallarinizin orta hallisinden verinÇünkü Allah sizden malinizin iyisini istememis, fakat adisini de vermenizi emretmemistir ( Ebu Davud,Zekat: 5)

Peygamber Efendimiz Hazretleri (sav) bir defasinda da Übey bin Ka'b (ra)'i zekat almasi için birisine göndermisti Übey bin Ka'b (ra) o zata gitti, hayvanlarini toplamasini istediO kimse develerini toplayinca zekat olarak iki yasina basmis bir deve vermesi gerektigini söyledi O kimse, "Onun ne sütü var ne de tasimaya elverisli Ama su deve hem genç , hem de besili disi bir devedirBunu al" dedi

Übey bin Ka'b (ra) ," Emrolunmadigim seyi almam Resulullah yakinimizdaBana takdim ettigin seyi ona takdim etmeyi arzu ediyorsan bunu yap O kabul ederse ben de ederim Kabul etmezse ben de etmem"O sahabi vermek istedigi deveyi de yanina aldi, beraberce Resulullah 'a gittiler Sahabi durumu O'na anlatti Peygamberimiz söyle buyurdu:

"Vermen gereken deve, memurun istedigidir Ama ondan daha iyisini vermek istiyorsan, Allah bunun sevabini sana verirBiz de onu senden kabul ederiz" O kimse, "Iste o budur ya ResulullahOnu sana getirdim Buyur al" dedi Peygamber Efendimiz Hazretleri (sav) onun alinmasini emretti ve o Sahabiye malinin bereketlenmesi için dua etti (Ebu Davud, Zekat:5 ; Müsned, 5:12)

Hayvanlarin iyisini zekat olarak vermek faziletli oldugu gibi, meyvenin de iyisini zekat vermek gerekir Bir hadislerinde adi ve küçük hurmanin zekat olarak alinmasini yasaklayan Peygamber Efendimiz Hazretleri (sav) , adi hurmayi zekat olarak veren birisi için de,
"Bu kimse isteseydi, bundan daha iyisini zekat olarak verebilirdi Bu zekatin sahibi kiyamet günü adi kuru hurma yiyecektir" ( Ebu Davud, Zekat:18 ; Ibni Mace, Zekat:19 ) buyurmustur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com