Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cümle

[Cümle]

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

[Cümle]

CÜMLE

Bir duyguyu, düşünceyi, isteği, haberi, durumu, olayı vb ifade etmek için kurulan ve kendi içinde anlam ve yargı bütünlüğü olan sözcüğe veya söz dizisine cümle denir

Bugün hava ne kadar güzel!

Senin de benim gibi, otobüste, çalan cep telefonun uzun süre açmayanlara, “Şehir magandaları!” diye bağırasın geldi mi hiç?

Özellikleri

]Her cümle bir yüklem ve varsa ona bağlı diğer öğelerden oluşur

]Cümlede yargı bildiren unsur yüklemdir Cümle yüklem üzerine kurulur İhtiyaca göre başka öğelerle desteklenir

Geldim

Ben geldim

Ben buraya geldim

Ben evden buraya geldim

Ben evden buraya koşarak geldim

Ben evden buraya kadar koşarak geldim

Ben seni görmek için evden buraya kadar koşarak geldim

]Bir cümle anlam ve yargı bildiren, ek-fiille çekimlenmiş bir tek isimden (yüklem) veya zamana ve şahsa göre çekimlenmiş bir tek fiilden (yüklem) de oluşabilir, yüklemi ve birbirini anlam bakımından bütünleyen birden fazla kelime ya da kelime grubundan da Yani en küçük cümle tek kelimeden oluşabilir

Öğretmenim

Öğretiyorum

Biz sizinde gelmeyeceğiz

Sokaklarda, caddelerde, kaldırımlara park eden otolar yüzünden, yayaların rahatça yürüme imkânı kalmadı artık

Karşılıklı konuşmalarda tek kelimeden oluşan cevap cümleleri önceki kelimelerle tamamlanmaya bırakılmıştır

¦İnsanın elini yakmaz mı?

¦Yakmaz

¦Sen çok güzel Türkçe biliyorsun

¦Biliyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com